Budniki - dawna górska osada, jak dotrzeć, galeria zdjęć, trasa rowerowa, czym są Budniki?

  • location_on Karpacz, ul. undefined

Budniki były kiedyś niedużą osadą położoną niedaleko Skalnego Stołu i Przełęczy Okraj powyżej Karpacza i Kowar. Powstała prawdopodobnie, jak większość osad górskich w Karkonoszach, podczas wojny trzydziestoletniej (1618-1648). Nigdy nie była to duża osada - maksymalnie było tam 13 budynków. Miejscowość przestała istnieć prawdopodobnie w latach 50-tych ubiegłego wieku.

Największą ciekawostką Budnik było położenie - leżąc u stóp gór aż przez 113 dni w roku wszystkie budynki w osadzie pogrążone były w nieustannym cieniu. Tak narodziło się obchodzenie dwóch świąt w Budnikach: pożegnanie słońca (26 listopada) i ponowne go powitanie (15 lutego).

Jak tam dotrzeć?

Dziś jest tu polana i punkt widokowy położony na wysokości około 900 m n.p.m., w miejscu gdzie Tabaczana Ścieżka, po której biegnie zielony szlak turystyczny z Przełęczy Okraj do Wilczej Poręby, przecina żółty szlak ze Skalnego Stołu do Kowar.

Warto wybrać się tam na wycieczkę, aby zobaczyć między innymi Ponurą Kaskadę w Budnikach oraz przejść tym rzadko uczęszczanym zielonym szlakiem. Są to bardzo urokliwe tereny zarówno latem, jak i zimą.

A może rowerem na Budniki?

Trasa rowerowa, która jest niezwykle warta przejechania to około 15 kilometrowy odcinek przez Budniki i Kowary. Jej początek może rozpocząć się w centrum Karpacza, z którego należy jechać drogą asfaltową, przez ulice Kopernika i Obrońców Pokoju, w stronę Wilczej Poręby. Trafiając w końcu na szlak oznaczony kolorem zielonym, należy przejechać nim około 200 metrów i wjechać do lasu.
Zielone znaki poprowadzą nas do Budnik. Warto trochę zwolnić, ponieważ mijane po drodze widoki na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską to miejsce, w którym trzeba zatrzymać się na chwilową przerwę i nacieszyć oko tym pięknym krajobrazem. Dojeżdżając do Budnik należy wjechać na szlak żółty, kierujący do Kowar - a dokładniej do jednej z ich dzielnicy - Krzaczyny.

Jeżeli szukacie noclegu w górach zapraszamy do zapoznania się z ofertami noclgowymi: TUTAJ.
Ostatnia aktualizacja – luty 2020. Za zmiany w powyższych danych redakcja portalu www.karkonosze.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

1002 wyświetlenia w 2024r.
Łącznie 3211 (od 2023r.)
serce Twoje ulubione obiekty 0