Noclegi
noclegi_icon
Pogoda
pogoda_icon

Wielki Szyszak

Wielki Szyszak (1509 m n.p.m.) to drugi, pod względem wysokości, szczyt w naszej części Karkonoszy. Wielki Szyszak położony jest w pobliżu Śnieżnych Kotłów i Łabskiego Szczytu.

Wysoki na 1509 m n.p.m. Wielki Szyszak to drugi, pod względem wysokości, szczyt - zaraz po Śnieżce (1602 m n.p.m.) - w naszej części Karkonoszy. Wielki Szyszak położony jest w zachodniej części Śląskiego Grzbietu, w sąsiedztwie Śnieżnych Kotłów, Śmielca i Łabskiego Szczytu. Szczyt ten nazywa się Wielki Szyszak dopiero od czasów powojennych, wcześniejsza nazwa to Wielkie Koło, z kolei Wielkim Szyszakiem był nazywany sąsiedni wierzchołek Śmielec (1424 m n.p.m.). Zarówno Czeskie jak i niemieckie nazwy wierzchołków nie zostały zmienione - odpowiednio: Śmielec to niemiecki Große Sturmhaube, czeski Velky Šišak, a Wielki Szyszak to niemiecki Hohe Rand, czeskie Vysoké Kolo. Szczyt ukształtowany jest z karkonoskiego granitu i pokrywa go gołoborze.

Jak dotrzeć na Wielki Szyszak?

Wprawdzie, nie prowadzi na niego ani jeden szlak turystyczny, ale można na niego wejść od Czarnej Przełęczy po drodze wybudowanej z kamiennych tafli - drogę tę ufundowała rodzina Schaffgotschów. W 1888 r., na pamiątkę zjednoczenia krajów niemieckich, na wierzchołku postawiono pomnik cesarza Niemiec Wilhelma I - kamienna piramida z wyrytą literą W i posąg orła. Na nieszczęście, obecnie pomnik ten jest zrujnowany. Wierzchołkiem biegnie polsko-czeska granica.

Sprawdź polecane noclegi w górach!
Ostatnia aktualizacja – luty 2020. Za zmiany w powyższych danych redakcja portalu www.karkonosze.pl nie odpowiada.

Zobacz na mapie

Zarezerwuj nocleg online w Booking.com

Poniżej na mapie zajdziesz obiekty noclegowe w pobliżu tej atrakcji, które posiadają wolne miejsca. Rezerwując w ten sposób miejsca noclegowe poprzez naszego Partnera Booking.com wesprzesz rozwój naszego portalu. Dziękujemy - Redakcja Karkonosze.pl.

Booking.com

Pobliskie atrakcje:

Powiązane wycieczki:

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00

Ulubione 0