Noclegi
noclegi_icon
Pogoda
pogoda_icon

Wędrówka Starą Drogą Celną śladami Johna Quincy Adamsa (1800)

W dwieście dwudziestą rocznicę izerskiej podróży Johna Quincy Adamsa, ambasadora Stanów Zjednoczonych w Prusach i przyszłego prezydenta:

Wędrówka jego śladami Starą Drogą Celną (Szklarską Drogą) ze Szklarskiej Poręby Górnej do dawnej kolonii Hoffnungsthal (Dolina Nadziei), dzisiaj Udoli Nadeje, część Korenova (CZ):

"By dotrzeć do Szklarskiej Poręby, musieliśmy wziąć jeden ze zwykłych tutejszych dyliżansów pocztowych, drogi są bowiem takie, że nasz własny powóz nie byłby dał rady przejechać; nawet dyliżans nie mógł jednak podołać trudom podróży dalszej i nie mieliśmy innego wyjścia niż pozostałą część naszej wycieczki odbyć zwykłym otwartym wózkiem chłopskim pozbawionym resorów i ławek; zamiast tych ostatnich mieliśmy do dyspozycji kilka desek umocowanych w poprzek wozu i nakrytych słomą, co w gruncie rzeczy okazało się lepsze – a przynajmniej takie mieliśmy wrażenie – od siedzenia na dnie wózka.

Tak wyekwipowani wyruszyliśmy ze Szklarskiej Poręby pomiędzy piątą i szóstą rano trzydziestego pierwszego [lipca 1800] i jechaliśmy do południa przez jedne z najgorszych dróg, po jakich kiedykolwiek przyszło mi się poruszać, by obejrzeć huty szklane na granicy z Czechami. Są dwie, jedna po śląskiej, druga po czeskiej stronie granicy, oddalone od siebie o jakieś dwie mile angielskie; zwiedziliśmy obie."

Trasa:

0 km Kamień Preusslera (Szklarska Poręba Górna) (https://goo.gl/maps/wVeaQHRcD1kedSi8A)

3.5 km Flins (Kopalnia Stanisław)

6.3 km Rozdroże pod Cichą Równią

6.8 km Jelenia Łąka (Michelsbaude)

10.5 km Orle (dawna huta szkła Karlsthal)

17 km Gospoda "Horska Chata Sport-Ski" (Udoli Nadeje, Korenov, CZ) (dawna huta szkła Hoffnungsthal) (https://goo.gl/maps/t2tpbn1pTxmQbtANA)

Powrót pociągiem ze stacji Korenov (m. in. widok na Izerę z wysokiego wiaduktu) (koszt biletu 40 koron = ok. 7 zł, można płacić kartą i złotówkami)

31 lipca 2020 (piątek)

Start o 9.00 przy Kamieniu Preusslera w Szklarskiej Porębie Górnej (https://goo.gl/maps/wVeaQHRcD1kedSi8A)

Planowany powrót: 18.00 (stacja Szklarska Poręba Górna)

Łącznie do przejścia: ok. 18 km

Komentarz:

Dodaj
Ulubione (0)