Noclegi
noclegi_icon
Pogoda
pogoda_icon

W najstarszym i najcieplejszym uzdrowisku w Polsce

Spacer po Cieplicach

W dniach, kiedy Słońca jest już coraz więcej i dzień jest coraz dłuższy, proponuję spacer po uzdrowiskowej części Jeleniej Góry – Cieplicach. Trasa, którą dziś przejdziemy będzie obejmować Plac Piastowski, czyli serce Cieplic, wraz z przyległymi zabytkami oraz park zdrojowy.

Legenda mówi, że lecznicze źródła zostały odkryte pod koniec XII w. przez księcia Bolesława Wysokiego. Biegnąc za zranionym jeleniem znalazł go moczącego ranę w wodzie, która jak się okazało miała lecznicze właściwości.

Już w XVII w. Cieplice były tak znanym uzdrowiskiem, że przyjeżdżali tu kuracjusze między innymi z Niemiec, Czech, Polski, a wśród nich królowa polska Marysieńka Sobieska. Przybyła tutaj w 1687 roku z dwoma synami, córką, ojcem oraz licznym dworem liczącym 1,5 tysiąca osób oraz z liczącym sto wozów dobytkiem.

Na turystycznym rozwoju Cieplic zyskała cała Jelenia Góra. W 1935 roku Cieplice uzyskały prawa miejskie, a w 1975 roku przyłączono je do Jeleniej Góry zachowując status uzdrowiska.

Wycieczkę rozpoczniemy od wschodniej strony Placu Piastowskiego, przy kościele ewangelicko-augsburski im. Zbawiciela.  W pobliżu kościoła jest pojemy parking. Jadąc autobusem musimy wysiąść na przystanku „Pod Koroną”. Od przystanku idziemy jeszcze około 100 m w kierunku, w którym jechaliśmy i skręcamy w pierwszą ulicę (na skrzyżowaniu) w prawo. Teraz idąc prosto dojdziemy bezpośrednio do Placu Piastowskiego i do pierwszego kościoła ewangelickiego z XVIII w.

Kościół ewnagelicko-augsburski

Kościół ewnagelicko-augsburski

Idąc dalej po lewej stronie widzimy chyba najwspanialszy gmach uzdrowiska – rezydencję Schaffgotschów. Po pożarze zamku Chojnik w 1675 roku, Cieplice stały się ich siedzibą. Pałac został wybudowany pod koniec XVIII w. w stylu barokowym. Dobra były w posiadaniu Schaffgotschów do 1945 roku. Dziś w długim na 81 metrów pałacu mieści się filia Politechniki Wrocławskiej.

Pałac Schaffgotschów

Plac Piastowski

Podążając wzdłuż Placu Piastowskiego mijamy z lewej strony główne wejście do parku zdrojowego. Wrócimy do niego za chwilę. Kierujemy się w stronę dzwonnicy kościelnej. Bordowa dzwonnica z początku XVIII stojąca obok kościoła jest elementem bardzo często kojarzonym z Cieplicami. Po drodze mijamy po prawej stronie budynek domu zdrojowego, w którym można skosztować słabo zmineralizowanej wody fluorkowo-krzemowej. Ale nie jest to jedyne miejsce.

Za dzwonnicą widzimy już kościół. Budynek kościoła św. Jana Chrzciciela i pocysterski klasztor powstały w XVIII w. po licznych przebudowach i pożarach, które niszczyły wcześniejsze budowle. Przylegający do kościoła klasztor zajmują ojcowie pijarzy, a także znajduje się tam Muzeum Przyrodnicze, mieszczące się wcześniej w Parku Norweskim, a jeszcze wcześniej w pobliskim Długim Domu. Ciekawostką są odkryte przed kilkoma laty podczas remontu bardzo dobrze zachowane freski na ścianach, które można obejrzeć podczas wizyty w muzeum. Muzeum jest czynne od wtorku do piątku w godzinach 9.00 – 18.00 (od maja do września), a w sobotę i niedzielę 9.00 – 17.00. Natomiast od października do kwietnia jest czynne od wtorku do niedzieli od 9.00 – 16.00. Bilet wstępu kosztuje 5 zł (normalny), a ulgowy 4 zł.

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela

Dzwonnica

Fragment klasztoru

Pod kościołem w pdziemiach znajduje się około 50 sarkofagów ze szczątkami panującej tutaj szlacheckiej rodziny Schaffgotschów. Niestety nie są jeszcze udostepnione do zwiedzania. Kościół i klasztor to najstarsze zabytki Cieplic.

Obok kościoła znajduje się Długi Dom, który niegdyś mieścił dom gościnny cystersów oraz gospodę. Po przebudowie uzyskał barokowy wygląd, a w XIX w. Schaffgotchowie umieścili tu zbiory przyrodnicze i historyczne. Właśnie część z tych zbiorów przyrodniczych możemy oglądać w pobliskim muzeum. Do 2013 roku mieściły się tu biura uzdrowiska. Obecnie budynek jest po gruntownym remoncie i mieści się w nim hotel. Warto wejść z prawej strony hotelu na dziedziniec. Otoczony jest przez klasztor, kościół oraz charakterystyczną okrągłą budowlę. W niej znajduje się tzw. źródło Ludwika lub inaczej ujecie wody Marysieńka. W sąsiednim, obecnie pustym i w złym stanie technicznym budynku mieściły się łaźnie, a później rozlewnia wody mineralnej „Marysieńka”.

Długi Dom

Długi Dom od strony dziedzińca

W drodze powrotnej do parku mijamy dzwonnicę i na wprost ukazuje nam się posąg-fontanna, gdzie również można skosztować termalnej wody. Uwaga jednak na ciepło. Wody w Cieplicach należą do najgorętszych w Polsce, a ich temperatura dochodzi do niemal 90 stopni Celsjusza.

Ujęcie wody

Miejsce czerpania wody

Obecnie w uzdrowisku leczy się schorzenia narządów ruchu i choroby reumatyczne. Po skosztowaniu dobroczynnej wody, wpływającej m.in. na lepszą mineralizacją kości, działającą antybakteryjnie oraz przeciwdziałającą próchnicy zębów wracamy do parku. Dawniej był tu przypałacowy ogród w stylu francuskim, który rozbudowywano. Ciekawostką są rozległe polany i osie widokowe skierowane w stronę Karkonoszy.

Pałac Schaffgotschów i park zdrojowy

Park zdrojowy

Dla wygody kuracjuszy wzniesiono tu kilka budowli, jak np. pawilon zdrojowy „Edward”,  nieco dalej empirowy Zdrojowy Teatr Animacji wraz z przylegającą Kawiarnią oraz Pałacem Zdrojowym, w którym odbywają się dansingi oraz mieści się Klub Zdrojowy.

Pawilon

Zdrojowy Teatr Animacji

Pałac Zdrojowy

Przechodząc główną alejką przez park zdrojowy dochodzimy do ulicy. Po jej przekroczeniu kierujemy się dalej około 400 m prosto, dochodząc do wałów z tamą, które odgradzają suchy zbiornik przeciwpowodziowy. Stąd roztacza się przepiękny widok na całe pasmo Karkonoszy.

Pogórze Izerskie

Śnieżka

Zamek Chojnik, w tle Śnieżne Kotły i Szrenica

Jest to popularne miejsce spacerowe dla Ciepliczan, a także dla licznie przybywających - tak jak przed laty - kuracjuszy.

Piotr Trojanowski
pilot wycieczek


Wycieczka opracowana w marcu 2018 r.

Pałac Schaffgotschów i park zdrojowy

Cieplice z lotu ptaka

Śnieżka

Pogórze Izerskie

Zamek Chojnik, w tle Śnieżne Kotły i Szrenica

Kościół ewnagelicko-augsburski

Kościół ewnagelicko-augsburski

Pałac Schaffgotschów

Długi Dom

Fragment klasztoru

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela

Długi Dom od strony dziedzińca

Ujęcie wody

Dzwonnica

Miejsce czerpania wody

Kościół, dzwonnica i Długi Dom

Plac Piastowski

Park zdrojowy

Muszla koncertowa w parku zdrojowym

Pawilon

Zdrojowy Teatr Animacji

Pałac Zdrojowy

Karkonosze widziane od strony tamy

Śnieżka

Ulubione (0)