Noclegi
noclegi_icon
Pogoda
pogoda_icon

Schronisko Chatka Górzystów

Schronisko Chatka Górzystów w Górach Izerskich to coś dla prawdziwych wędrowców - brak prądu, kąpiele w strumieniu i samodzielne palenie w piecach - miejsc jest niewiele i są oblegane.

Schronisko Chatka Górzystów jest schroniskiem utworzonym dzięki staraniom studentów, którzy zachwycili się Halą Izerską podczas rajdu. Historia samego budynku jest niezwykła. Budynek stanowi pozostałość po osadzie, która jeszcze przed II Wojną Światową staniała w tej okolicy. Chatka to były budynek szkolny, który ostał się z niewiadomych powodów. Jeszcze w XVII wieku na Hali osadził się pastor ewangelicki i utworzył osadę. Początkowo mieszkańcy mieli rzadki kontakt z resztą świata, żyli biednie utrzymując się z hodowli zwierząt. Później nastąpił rozwój Świeradowa jako ośrodka sanatoryjnego, mieszkańcy Gross Iser zostali zatrudnieni do wydobywania borowiny, a sama wieś stała się atrakcją turystyczną. Gdyby nie działania wojsk niemieckich, które wykonywały rozkaz wysiedlenia i zlikwidowania wioski, najprawdopodobniej wioska nadal by istniała. W mocno nadwyrężonym przez czas i działania szabrowników budynku dawnej szkoły mieści się teraz schronisko przeznaczone głównie dla mniej wymagających turystów.

Schronisko Chatka Górzystów to spartańskie warunki - brak prądu, kąpiele w strumieniu i samodzielne palenie w piecach. Ci, którym niestraszne owe niedogodności bardzo sobie chwalą atmosferę, jaka panuje w schronisku oraz ludzi, którzy tam przebywają. Zanim się tam wybierzemy z zamiarem nocowania powinniśmy zadbać o rezerwację – miejsc jest niewiele i są oblegane. Nocleg jest tani, a kuchnia serwuje wspaniałe omlety z jagodami.

Okolica schroniska, jak i całe Izery to doskonałe miejsce dla miłośników nart biegowych. W Chatce można wypożyczyć odpowiedni sprzęt oraz dowiedzieć się o najlepsze trasy.

Zwiedzanie

  • Chatka Górzystów nie jest raczej obiektem przeznaczonym do zwiedzania, co nie znaczy że nie można go zwiedzać.

  • Bez ograniczeń dostępna jest sala kominkowa i teren wokół schroniska. 

Jak dojść do schroniska Chatka Górzystów?

Do schroniska dojdziemy trzema szlakami:

  • czerwonym z z Jakuszyc przez schronisko Orle aż na Halę,

  • żółtym przez Rozdroże Pod Kopą do Rozdroża Izerskiego,

  • niebieskim ze Świeradowa przez Polane Izerską.

  • Do schroniska prowadzą wygodne drogi piesze i rowerowe.

  • Zimą Hala porównywana jest do Syberii, ze względu na trudne warunki pogodowe.

  • Wybierając się w tę okolicę, nawet latem, powinniśmy zaopatrzyć się w ciepłą odzież.


Wnętrze Chatki Górzystów

Cennik noclegów w Schronisku Chatka Górzystów

  • pokoje 6, 7, 12 osobowe - 30 zł/os
  • jednorazowa opłata za pościel - 10 zł/os

Kontakt:

tel. 75 753 25 33
email: chatkagorzystow@o2.pl
Ostatnia aktualizacja – luty 2020. Za zmiany w powyższych danych redakcja portalu www.karkonosze.pl nie odpowiada.
 

Ulubione (0)