Noclegi
noclegi_icon
Pogoda
pogoda_icon

Narodowe Czytanie "Przedwiośnia"

Coroczna ogólnopolska akcja promująca czytelnictwo arcydzieł polskiej literatury.

Coroczna  ogólnopolska akcja promująca czytelnictwo arcydzieł polskiej literatury odbędzie się dnia 8 września 2018 roku od godziny 10.30 w Muszli Koncertowej w Parku Zdrojowym w Cieplicach
Lekturą Narodowego Czytania w 2018 roku jest Przedwiośnie Stefana Żeromskiego.
Ponadto, Para Prezydencka proponuje do czytania przez cały rok 44 teksty Antologii Niepodległości. Tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd wyjątkowa formuła akcji.
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W całej Polsce i za granicą Quo vadis przeczytano w ponad 2200 miejscach. w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego.

Program tegorocznej edycji:

  • 10.35 - Przemarsz uczestników z filii bibliotecznej nr 4 przy Placu Piastowskim do muszli koncertowej.

  • 10.45 – Przywitanie publiczności, wprowadzenie:  nawiązanie do historii Narodowego Czytania, omówienie listu Prezydenta RP, nawiązanie do 100-lecia odzyskania Niepodległości, krótka informacja o Stefanie Żeromskim, geneza "Przedwiośnia".

  • 11.00 – 12.15 – Czytanie "Przedwiośnia" przez  bibliotekarzy Książnicy Karkonoskiej   

  • 12.15 –12.30  Zakończenie: przekazanie publiczności gadżetów- chorągiewek, balonów, kartek z pamiątkową pieczęcią Narodowego Czytania.

Informacje na podstawie oficjalnej strony miasta http://jeleniagora.pl. Za zmiany redakcja www.karkonosze.pl nie ponosi odpowiedzialności.

Komentarz:

Dodaj
Ulubione (0)