Noclegi
noclegi_icon
Pogoda
pogoda_icon

Na Śnieżkę niebieskim szlakiem od Wangu

Malownicza trasa na najwyższy szczyt Karkonoszy

Celem naszej wyprawy jest najbardziej charakterystyczny punkt Karkonoszy i jednocześnie najwyższy szczyt tych wspaniałych gór – Śnieżka. Każdego roku odwiedzana przez tłumy turystów, zarówno latem, jak i zimą. Jest także częstym celem wypraw fotografów, pragnąc uchwycić ze szczytu wspaniałe krajobrazy wschodu słońca.

Wycieczkę rozpoczynamy z parkingu znajdującego się przy ulicy Przewodników Górskich w Karpaczu. Stąd idziemy szlakiem zielonym, który doprowadzi nas do Kościoła Wang. Ta wyjątkowa budowla powstała bez użycia metalowych gwoździ. Wszystkie elementy zostały połączone za pomocą złączy ciesielskich.
?

Śnieżka

Kościół Wang

Po zwiedzeniu świątyni kontynuujemy marsz szlakiem niebieskim. Szeroka, brukowana droga łagodnie pnie się pod górę. Po dwukilometrowym spacerze docieramy do rozdroża na Polanie, gdzie możemy odpocząć – ustawiono tu ławki, stoły i kosze na śmieci. W tym miejscu łączą się ze sobą między innymi trasa prowadząca nad Kotłem Wielkiego Stawu oraz żółty szlak na Pielgrzymy i Słonecznik.

Po krótkiej regeneracji sił ruszamy dalej niebieskim szlakiem, mijając po drodze pięknie usytuowany Domek Myśliwski. Trochę ukryty w lesie, wygląda wspaniale na tle skalnych zboczy. Trasa prowadzi nas aż do schroniska Samotnia, przy której warto na chwilę się zatrzymać i nacieszyć oczy malowniczym widokiem Małego Stawu oraz urwistych ścian Kotła Małego Stawu.
?
Sprawdź komfortowe NOCLEGI w Karpaczu!

Schronisko Samotnia

Mały Staw

Samotnia w zimowej odsłonie

Dalej szlak robi się nieco bardziej stromy, na szczęście nie na długo. Po kilkunastu minutach docieramy do kolejnego schroniska – Strzechy Akademickiej. Ponieważ jesteśmy już ponad linią lasu, rozpościera się stąd piękny pejzaż.
?

Podejście w stronę Strzechy Akademickiej

Strzecha Akademicka w zimowy wieczór

Po krótkim odpoczynku kontynuujemy wędrówkę niebieskim szlakiem, który łagodnie pnie się w górę. Trasa ta w pewnym momencie łączy się z czerwonym szlakiem, zwanym Drogą Przyjaźni Polsko-Czeskiej, prowadzącym od Hali Szrenickiej, aż do Przełęczy Okraj. Po około 1,5h drogi i pokonaniu 4 kilometrów docieramy do kolejnego przystanku – Domu Śląskiego położonego na Rozdrożu pod Śnieżką. Warto przez chwilę przystanąć w tym miejscu i odpocząć, bo teraz zostało nam już tylko zdobycie szczytu Śnieżki.
?

Dom Śląski

Atakując szczyt mamy do wyboru mamy Drogę Jubileuszową, mającą 1,6 km długości, której pokonanie zajmuje około 45 minut (jest to trasa nieczynna zimą, ze względu na niebezpieczeństwo zejścia lawiny), lub trochę trudniejszy czarny szlak, zwany Zakosami, liczący 800 metrów, na pokonanie którego potrzeba około 35 minut.?

Zakosy

Dom Śląski widziany z Zakosów

Wybierając się na Śnieżkę koniecznie spakujcie do plecaka dodatkową ciepłą odzież. To wysoka góra o bardzo surowym klimacie. Nawet latem, gdy w Karpaczu panuje upał, na szczycie Śnieżki możemy porządnie zmarznąć, jako że temperatura jest tam o kilkanaście stopni niższa, a silny wiatr potęguje odczucie chłodu. Wybierając się na szczyt zimą, warto dodatkowo zabrać ze sobą nawet najprostsze raczki lub kolce na buty, ponieważ nawet w okresie wiosennym końcowy odcinek czarnego szlaku prawie zawsze pokryty jest warstwą lodu i przez to staje się bardzo niebezpieczny.
?

Wschód słońca na Śnieżce

Cała trasa w jedną stronę ma długość 9,5 km. Powinna zająć około 3,5 h, nie licząc przystanków. Suma przewyższeń do pokonania to 823 m w górę oraz 103 m w dół.

Więcej ciekawostek na temat Śnieżki znaleźć można tutaj.

Mamy nadzieję, że opis oraz fotografie z trasy zachęcą Państwa do wycieczki na najwyższy szczyt Karkonoszy.

Zachęcamy także do dłuższej wizyty w Karkonoszach - na przygotowanej przez nas liście obiektów noclegowych w Karpaczu na pewno znajdą Państwo interesującą ofertę.

Wycieczka opracowana w październiku 2017r.

Na poniższej mapie zaznaczyliśmy drogę od Wangu na Śnieżkę.

Kościół Wang

Schronisko Samotnia

Mały Staw

Podejście w stronę Strzechy Akademickiej

Samotnia w zimowej odsłonie

Strzecha Akademicka w zimowy wieczór

Śnieżka

Dom Śląski

Dom Śląski widziany z Zakosów

Zakosy

Droga Jubileuszowa

Wschód słońca na Śnieżce

Ulubione (0)