Noclegi
noclegi_icon
Pogoda
pogoda_icon

Medwiedin ( Medvedin )

Z Horni Misecky na Medwiedin

Tym razem prezentujemy Wam jeden z łatwiejszych szlaków na wzniesienie Medwiedin po czeskiej stronie Karkonoszy. Dzisiejsza trasa jest idealna dla osób chcących wybrać się w góry na rodzinną wycieczkę, ewentualnie seniorów lub osób niepełnosprawnych. Wzniesienie Medwiedin (czes. Medvédín) położone w zachodniej części Czeskiego Grzbietu na wysokości 1235 m n.p.m. Góra ma kształt kopuły o stromych zboczach z wypłaszczeniem na wierzchołku. Szczyt oraz zbocza porasta głównie las świerkowy regla górnego. W okolicy znajdują się dwa ośrodki narciarskie: Szpindlerowy Młyn, z którego na szczyt prowadzi wyciąg krzesełkowy oraz najwyżej położona osada w czeskich Karkonoszach Horni Misecky (1000 m n.p.m.) Na szczyt Medwiedin prowadzi asfaltowa droga, którą w sezonie letnim możemy dojechać autobusem komunikacji publicznej z Horni Misecky.
 

{{name=partgallery id=16 controller=karkonosze_trips photos=43}}

Naszą wycieczkę rozpoczniemy w miejscowości Horni Misecky, do której najprościej będzie dojechać autem od strony przejścia granicznego w Jakuszycach. Dystans jaki mamy do pokonania z Jakuszyc to 38 km. Po drodze przejeżdżamy przez kilka urokliwych, mniejszych miejscowości i wsi: Vilemov, Rokytnice nad Jizerou, Rokytno, Vitkowice. Mijając poszczególne miasteczka możemy podziwiać wiele zabytków oraz bardzo dobrze zachowaną tradycyjną karkonoską architekturę, którą rzadziej spotkać możemy po polskiej stronie Karkonoszy.

{{name=partgallery id=16 controller=karkonosze_trips photos=0-2-4}}

Tuż przy wjeździe do Horni Misecky znajduje się spory parking, na którym pozostawiamy nasze auto, aby w dalszą cześć trasy wybrać się pieszo. Koszt pozostawienia samochodu na parkingu to 100 koron czeskich za dzień, a autobusu to 300 koron. Horni Misecky jest małą osadą nastawianą głównie na turystykę narciarską oraz pieszą. Na terenie osady znajduje się kilka wyciągów narciarskich. Fani narciarstwa biegowego mogą rónież skorzystać z Karkonoskiej Magistrali Narciarskiej. W miejscowości znajdziemy też sporo restauracji, pensjonatów, powstało tu również parę apartamentowców, a kilka kolejnych jest w trakcie budowy. Horni Misecky jest także skrzyżowaniem wielu szlaków turystycznych - stąd pieszo możemy dojść na przykład do Szpindlerowego Młyna (około 3,5km) lub do Harrachova (około 15 km).


Sprawdź komfortowe NOCLEGI w okolicy! 

{{name=partgallery id=16 controller=karkonosze_trips photos=7-10-11}}

Z parkingu udajemy się główną drogą w kierunku górnej części miejscowości w okolice pensjonatu Jilemnicka Bouda, przy której znajduje się początek naszego szlaku na Medwiedin.

{{name=partgallery id=16 controller=karkonosze_trips photos=14}}

W okolicy pensjonatu po prawej stronie znajduje się drogowskaz z oznaczonymi szlakami oraz przystanek autobusowy, z którego możemy skorzystać, gdybyśmy chcieli się wybrać autobusem na przykład do Vrbatovej Boudy, Labskiej Boudy lub na Medwiedin. My jednak wybieramy szlak czerwony, który skręca w prawo przy pensjonacie Jilemnicka. Z tego miejsca od szczytu dzielą nas około 2 km. Pierwszy 500 metrowy odcinek szlaku przebiega leśną ścieżką, dlatego dla osób, które chciałyby się wybrać na przykład z dziećmi w wózkach, proponuje przy pensjonacie pójść prosto asfaltową drogą, która łączy się z naszym szlakiem czerwonym w miejscu zwanym „Nad Jilemnickou Boudou”.

{{name=partgallery id=16 controller=karkonosze_trips photos=13-18-20}}

Drogą podążamy w górę, po około 300 metrach dochodzimy do ostrego zakrętu, na którym odbijamy czerwonym szlakiem na wprost (droga w lewo biegnie w kierunku Vrbadowej i Labskiej Boudy oraz źródła Łaby).

{{name=partgallery id=16 controller=karkonosze_trips photos=23-24}}

Od tego momentu kierujemy się cały czas prosto asfaltową drogą, która poprowadzi nas do celu naszej wycieczki - szczytu Medwiedin. Ten odcinek trasy ma długość około 1,2 km i przebiega południowo-zachodnim zboczem góry, początkowo pośród świerkowego lasu, by w górnym odcinku przy nartostradzie wyjść ponad las, ukazując nam w końcu z prawej strony wspaniałe widoki na Horni Misecky oraz całe przedgórze czeskich Karkonoszy. Przy dobrej widoczności z tego miejsca możemy dojrzeć Mlada Boleslav, Liberec, Góry Łużyckie oraz Czeski Raj. Po krótkim odpoczynku i podziwianiu widoków przy nartostradzie, ruszamy w stronę Medwiedina, którego szczyt mamy już przed oczami.

{{name=partgallery id=16 controller=karkonosze_trips photos=25-29-30}}

Docieramy na szczyt i trzeba przyznać, że możemy być dość mocno zaskoczeni infrastrukturą, jaką tu napotykamy: delikatnie ujmując, dość mocno odbiega od tego, co możemy zobaczyć po polskiej stronie Karkonoszy. Po prawej stronie, tuż pod szczytem znajduje się wielki napis Medvedin w formie parku zręcznościowego dla naszych najmłodszych pociech. Na wprost widzimy budynek główny – restaurację oraz stację górną wyciągu na Medwiedin ze Szpindlerowego Młyna.

{{name=partgallery id=16 controller=karkonosze_trips photos=32-33-34}}

Poniżej stacji wyciągu zlokalizowane jest miejsce, które ucieszy wszystkich najmłodszych turystów, czyli spory plac zabaw z wieloma ciekawymi atrakcjami, które dadzą naszym pociechom sporo radości ale także czegoś nauczą. Gdy maluchy będą korzystały z atrakcji, my możemy odpocząć i zażyć kąpieli słonecznych na ławkach znajdujących się na terenie placu zabaw. Środek wzgórza przecina nartostrada, która biegnie w kierunku Szpindlerowego Młyna.
 

{{name=partgallery id=16 controller=karkonosze_trips photos=43-37-39}}

Ze Szczytu rozciągają się spektakularne widoki, szczególnie patrząc przez Kozie Grzbiety w kierunku Śnieżki. Możemy stąd podziwiać także Śnieżne Kotły, Wielki Szyszak, mały Szyszak, Przełęcz Karkonoską, Lucni Hora oraz czeskie przedgórze Karkonoszy ze sporą ilością wspaniałych dolin.

{{name=partgallery id=16 controller=karkonosze_trips photos=41-47-48}}

W budynku na szczycie Medwedin mieści się restauracja z tarasem widokowym, sklep z pamiątkami oraz toalety. Restauracja serwuje tradycyjne czeskie posiłki oraz piwo, napoje zimne i gorące. Podczas korzystnych warunków pogodowych możemy odpocząć, posilić się lub wypić ciepłą herbatę na restauracyjnym tarasie z którego rozciągają się przepiękne widoki na okolicę.
 

{{name=partgallery id=16 controller=karkonosze_trips photos=49-52-56}}

Na szczycie znajduje się także górna stacja wyciągu krzesełkowego z czeskiej miejscowości Szpindlerowy Młyn. Koszt biletów znajdziecie na poniższej fotografii, przypominam że 100 czeskich koron to około 16zł.

{{name=partgallery id=16 controller=karkonosze_trips photos=57}}

Ze szczytu góry Medwiedin możemy się udać także na dłuższe wycieczki czerwonym szlakiem w kierunku Vrbatowej Boudy, Labskiej Boudy , źródła Łaby, Śnieżnych Kotłów, ewentualnie wrócić przez Szrenicę do Polski (około 10 km).

{{name=partgallery id=16 controller=karkonosze_trips photos=59-60}}

W tym miejscu zakończymy naszą wirtualną wycieczkę. Polecam trasę wszystkim, a szczególnie osobom, które wybierają się z dziećmi w góry. Na wasze pociechy na szczycie Medwiedin czeka sporo atrakcji, które przysporzą im wiele radości.

Tekst i fotografie:

Rafał Kotylak
https://web.facebook.com/Kotylakkrajobraz/
www.kotylak.pl
email: kotlletica@wp.pl 

Wycieczka opracowana w maju 2017r.

Na poniższej mapie została przedstawiona trasa dojścia z Horni Misecky na Medwiedin.?

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00

Ulubione 0