Noclegi
noclegi_icon
Pogoda
pogoda_icon

Dziki Wodospad

Dziki Wodospad na rzece Łomnica w Karpaczu

Położenie oraz historia Dzikiego Wodospadu

Nieopodal  hotelu „Biały Jar” w Karpaczu oraz dolnej stacji wyciągu na Kopę znajduje się jedno z piękniejszych miejsc w Karpaczu - Dziki Wodospad na Łomnicy.

Jego powstanie jest wynikiem wybudowania zapory przeciwrumszowej na nieprzewidywalnej górskiej rzece, której źródło położone jest na wysokości 1407 m n.p.m.  w okolicach Równi pod Śnieżką. Następnie Łomnica przepływa przez Mały Staw, łącząc się z potokiem wypływającym z Wielkiego Stawu, a swój bieg kończy jako lewy dopływ rzeki Bóbr.

Decyzje o budowie zapory podjęto na początku XX wieku, po tym jak wezbrane wody Łomnicy kilkukrotnie zniszczyły okoliczne tereny. Wybudowana w  latach 1910-1915, już nie raz potwierdziła swoją skuteczność.

Wodospad jest wspaniały latem, gdy otacza go bujna zieleń i zapewniające cień korony drzew. Jednak również zimą przyciąga wielu turystów pięknymi formami lodowymi i niesamowitą zimową aurą, podkreślaną przez leżący dokoła śnieg.

Jeżeli szukacie noclegu w górach zapraszamy do zapoznania się z ofertami noclgowymi: TUTAJ.
Ostatnia aktualizacja – luty 2020. Za zmiany w powyższych danych redakcja portalu www.karkonosze.pl nie odpowiada.Ulubione (0)