Noclegi
noclegi_icon
Pogoda
pogoda_icon

Dolnośląskie Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej

Innowacyjny projekt przebudowy polskiej stolicy narciarstwa biegowego

Wiosną 2018 roku ma ruszyć budowa najnowocześniejszego w Polsce ośrodka narciarstwa biegowego. Budowa ma się zakończyć w ciągu trzech lat. Władze województwa, organizatorzy Biegu Piastów oraz autorzy projektu chcą, aby Polana Jakuszycka mogła być wykorzystywana przez turystów i sportowców przez cały rok, ponieważ zachęca do tego jej specyficzny mikroklimat.

Projekt Dolnośląskiego Centrum Sportu w Jakuszycach zakłada powstanie:

  • narciarskich tras biegowych oraz biathlonowych ze strzelnicą

  • bieżnia lekkoatletyczna

  • rolkostrada

  • trasa rowerowa dla dzieci o młodzieży

  • boisko piłkarskie

  • góra saneczkowa

  • kryta pływalnia

Zgodnie z projektem powstać ma około 60 km tras narciarskich dla amatorów oraz trzy wydzielone pętle dla zawodowców – każda około 2,5 km, z certyfikatami federacji narciarskich. Poza tym w obiekcie maja się znajdować wypożyczalnie sprzętu narciarskiego, rowerów oraz rolek.

Aby spełnić wymogi federacji międzynarodowych konieczne jest wybudowanie magazynów dla śniegu.

Projekt ośrodka nie pominął również zapotrzebowania na zaplecze noclegowe – DCS planowo ma oferować ponad 200 miejsc noclegowych, czterogwiazdkowy hotel oraz sale konferencyjno-szkoleniowe.

Stacja kolejowa przy Polanie Jakuszyckiej ma stanowić jedną z integralnych części budynku, z bezpośrednim wejściem do niego. Wzrosnąć ma również liczba połączeń kolejowych z polskiej i czeskiej strony. Wszystko po to, aby zachęcić ludzi do przyjeżdżania na Polanę innymi środkami transportu niż własny samochód. Niezależnie od tego powstanie również podziemny parking samochodowy pod płytą stadionu, mogący pomieścić 220 aut.

Za całą inwestycję odpowiedzialny jest miedzy innymi Dolnośląski Park Innowacji i Nauki oraz stowarzyszenie Bieg Piastów. Koszt to około 80 – 100 mln zł. Połowa środków ma pochodzić z Ministerstwa Sportu, który aktywnie włączy się w jej realizację.

Ciekawostką jest proces powstawania projektu – zastosowano technologię BIM, to znaczy, że zamiast rysowania budynku stworzony został jego trójwymiarowy model.  BIM (Building Information Modeling), czyli modelowanie informacji o budynku, umożliwia natychmiastowy dostęp do informacji o projekcie, jego kosztach i harmonogramach prac. Uproszczony został również sam proces projektowy, dzięki możliwości testowania w świecie wirtualnym rozmaitych wariantów i schematów oraz wybrania optymalnego.

Zgodnie z zawartym porozumieniem w pobliżu Polany Jakuszyckiej nie powstaną żadne wielkie hotele, natomiast strzelnica biathlonowa oraz stadion zimowy powstaną w jej centralnej części.

Projekt spotkał się z pozytywnym odbiorem zarówno wśród władz gminy i województwa, jak również wśród turystów o sportowców. Znajdujące się przy Polanie Jakuszyckiej obiekty od dłuższego czasu wymagały renowacji i unowocześnienia, tym bardziej, że polska mekka narciarstwa biegowego przez cały rok przyciąga wielu miłośników aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Oprócz tego w przyszłości planowane są na Polanie Jakuszyckiej imprezy sportowe na światowym poziomie.

Informacje oraz zdjęcia pochodzą z oficjalnego fanpage'a Polany Jakuszyckiej DCS na Facebooku.

Ulubione (0)