Zamek Chojnik - jak dojechać, parkingi, jaki szlak wybrać, ile trwa podróż, jakie ceny, godziny otwarcia, galeria zdjęć,

  • location_on Jelenia Góra

Przede wszystkim ze względu na świetne położenie (w dzielnicy Jeleniej Góry – Sobieszowie, blisko Szklarskiej Poręby), na szczycie dużego wzniesienia Chojnik, oraz możliwość podziwiania widoków karkonoskich z wieży zamku. Do budowli prowadzą dwa szlaki, zarówno dla amatorów pieszej wędrówki, jak i rowerzystów. Ci pierwsi mogą w trakcie wspinaczki spenetrować, znajdującą się na szlaku, tzw. Jaskinię Przemytników.

Przypominamy, że opłata za zwiedzanie Zamku Chojnik jest niezależna od opłaty wstępu na teren Karkonoskiego Parku Narodowego (8 zł/normalny; 4 zł/ulgowy). Turyści odwiedzający tę atrakcję są zobowiązani uiścić dwie opłaty: jedną na rzecz Karkonoskiego Parku Narodowego, drugą - na rzecz PTTK zarządzającego Zamkiem Chojnik.

Sprawdź noclegi w pobliżu Zamku Chojnik

Jak dojechać?

Chętni do zwiedzania zamku powinni kierować się z centrum Jeleniej Góry do południowej dzielnicy miasta, Sobieszowa, leżącego na trasie Karpacz – Szklarska Poręba. Można również dotrzeć na Zamek Chojnik z Zachełmia - tutaj: opis wycieczki na Zamek Chojnik z Zachełmia. Zamek znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, w związku z tym przy wycieczce należy także uwzględnić konieczność uiszczenia opłaty za wejście na teren parku.
Parking znajduje się w okolicy ul. Zamkowej w Sobieszowie, a czas wejścia od parkingu do Zamku Chojnik zajmuję około 30 minut. Od parkingu na Zamek prowadzą malownicze szlaki turystyczne -trudniejszy czarny lub spacerowy czerwony.

Zamek Chojnik – atrakcja turystyczna

Zamek Chojnik został zbudowany w XIV w. przez księcia Bolka II jako jeden z elementów fortyfikacji granic księstwa. Kolejnym właścicielem zamku był ród Schaffgotschów, który dokonał rozbudowy obiektu w duchu renesansu. Do czasu wielkiego pożaru w roku 1675 zamek był główną siedzibą rodu. Po pożarze, zamek nie został odbudowany, obecnie jest udostępniany do zwiedzania. Odwiedzający zamek mogą posłuchać legend, m. in. o Kunegundzie, zobaczyć pręgierz, postrzelać z kuszy i wejść na wieżę skąd rozciąga się malownicza panorama Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej. Obecnie zamek jest siedzibą Stowarzyszenia Bractwa Rycerskiego Zamku Chojnik, które co roku, w sierpniu, organizuje Rycerski Turniej Kuszniczy „O Złoty Bełt Chojnika”.

W obrębie zamku znajduje się schronisko PTTK dysponujące 30 miejscami noclegowymi oraz bufetem, gdzie można uraczyć się napojami i staropolskim jadłem. W okresie wakacyjnym można zakupić masę pamiątek na poustawianych w pobliżu schroniska straganach.

Historie krążące wokół zamku

Istnieją hipotezy, że pierwszym założeniem obronnym na górze Chojnik był gród plemienia Bobrzan. Na pewno w drugiej połowie XIII wieku Bolesław Łysy-Rogatka wzniósł tu dwór myśliwski o cechach obronnych, który pod koniec XIII wieku rozbudował go Bolko I Surowy. Kiedy do władzy w księstwie świdnicko-jaworskim doszedł Bolko II, stworzył potężne mocarstwo, które w czasie swojego panowania umocnił wieloma zamkami. Za jego czasów, prawdopodobnie około 1355 roku, wzniesiono również zamek na Chojniku zastępując wcześniejszy dwór. Na skalistym szczycie opadającym od południa pionową ścianą powstała kamienna twierdza, choć niewielkich rozmiarów to przez swoje położenie niezwykle trudna do zdobycia.

Zamek Chojnik - dziedziniec

Widok z wieży

Informacje praktyczne Kontakt

T +48 75 75 56 394 w godzinach otwarcia Zamku
kontakt@chojnik.pl
www.chojnik.pl

Adres

Zamek Chojnik
parkingi: ul. Zamkowa
58-570 Jelenia Góra – Sobieszów

Ostatnia aktualizacja – luty 2020. Za zmiany w powyższych danych redakcja portalu www.karkonosze.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

14115 wyświetleń w 2024r.
Łącznie 50096 (od 2023r.)
serce Twoje ulubione obiekty 0