Z Polany Jakuszyckiej na Orle - trasy rowerowe, piesze, narty biegowe, jak tam dotrzeć, jakie szlaki wybrać, jakie trasy wybrać, ile trwa podróż, długości tras, galeria zdjęć

  • location_on Jakuszyce, ul. undefined

W tym artykule chciałbym zaproponować uniwersalną trasę dla każdego z Polany Jakuszyckiej do Stacji Turystycznej Orle w Górach Izerskich. Pokonywany dziś szlak szczególnie polecam całym rodzinom lubiącym spedzać aktywnie wolny czas na spacerach, rowerze, a szczególnie na nartach biegowych. Nasza trasa rozpoczyna się na Polanie Jakuszyckiej. Długość trasy w obie strony to 9,5 km, czas przejścia około 2,5 h, a suma przewyższen tylko 140 m, dzięki czemu szlak jest prosty i wygodny dla dzieci.

Polana Jakuszycka położona jest w Szklarskiej Porębie - Jakuszycach, w Górach Izerskich, na granicy polsko-czeskiej. Dojechać tu możemy samochodem lub autobusem drogą numer 3 od strony Jeleniej Góry (odległość około 27 km), Szklarskiej Poręby (ok. 8,5 km) lub od Świeradowa (ok. 27 km) oraz linią kolejową z Jeleniej Góry przez Piechowice i Szklarską Porębę.

Polana Jakuszycka jest głównym ośrodkiem narciarstwa biegowego w naszym regionie, do dyspozycji mamy około 100 km tras biegowych o różnym stopniu trudności. Panują tu idealne warunki pogodowe, dzięki czemu do wiosny możemy się cieszyć grubą pokrywą śniegu, zaś w sezonie letnim trasy idealnie nadają się do rowerowych przejażdżek lub pieszych wycieczek w głąb Gór Izerskich. Co roku odbywa się tu Bieg Piastów - największy bieg narciarski w Polsce, w którym uczestniczą tysiące fanów narciarstwa biegowego - zarówno amatorów jak i profesjonalistów. W 2014 roku odbyły się tu także zawody o Puchar Świata w Narciarstwie Biegowym. Przy ośrodku znajduje się strzelnica do biathlonu, gdzie organizowane są zawody biathlonowe, oraz trenuje sporo szkółek młodzieżowych.


W okolicy Polany Jakuszyckiej zlokalizowanych jest kilka hoteli, stacja paliw, stacja pkp, przystanki autobusowe, restauracje oraz bary serwujące ciepłe posiłki. Znajdują się tu także parkingi dla aut osobowych oraz autobusów, jednak należy pamiętać że ze względu na położenie ilość miejsc parkingowych jest ograniczona.

Jest tu kilka sklepów, wypożyczalni oraz serwisów narciarskich, w których możemy się zaopatrzyć w cały sprzęt potrzebny do uprawiania narciarstwa biegowego. Na początku przygody narciarskiej możemy także skorzystać z profesjonalnej pomocy obecnych na miejscu instruktorów.
 

Na przykładzie zaprzyjaznionej wypożyczalni sklepu/serwisu narciarskiego Stacja Jakuszyce podaję kilka informacji, które pomoga wam rozeznać się w zakresie oferowanych cen i usług.


Sprawdź atrakcyjne NOCLEGI w Szklarskiej Porębie!

Stacja Jakuszyce to wypożyczalnia, sklep oraz serwis nart biegowych. W ofercie wypożyczalni znajdziecie sprzęt turystyczny, sportowy i zawodniczy firm Salomon i Atomic, a także sprzęt dziecięcy, rakiety śnieżne i przyczepki XC Chariot - Cougar 1 i 2. Prowadzona jest sprzedaż sprzętu, odzieży i akcesoriów biegowych w sklepie stacjonarnym w Jakuszycach oraz on-line sklep.stacjajakuszyce.pl. Oferowany jest fachowy serwis nart w oparciu o narzędzia i parafiny czołowych marek.
 

Wypożyczalnia i sklep czynne są codziennie w godzinach 8:30 - 18:00 w sezonie zimowym. Cennik wypożyczenia kompletu sprzętu to 30 zł/dzień/osoba dorosła i 25 zł/dziecko (do 15 roku życia). Oferujemy promocję rodzinną 2+2 za 100 zł/dzień lub 2+3 za 120 zł/dzień oraz zniżki dla grup powyżej 10 osób. Cena za wypożyczenie rakiet śnieżnych z kijami wynosi 25 zł/dzień, a przyczepek Cougar 1 i 2 odpowiednio 40 i 50 zł. Każdy klient otrzymuje także kartę rabatową na kolejne wypożyczenia, ważną przez trzy sezony.

Stacja Jakuszyce współpracuje z doświadczonymi instruktorami narciarstwa biegowego, którzy ułatwią Wam zapoznanie się z tym wspaniałym sportem, a także poprawią błędy w technice i przygotują do startu w zawodach. Ewa Szmel, Ewa Hofman i Bartek Hofman to instruktorzy odnoszący sukcesy w narciarstwie biegowym i biegach górskich. Cena godziny instruktażu to: 70 zł/osoba, 100 zł/dwie osoby, 130 zł/3 osoby, 160 zł/4 osoby (każda kolejna osoba +15 zł). Grupy - ceny do negocjacji w zależności od liczebności (+/- 200 zł netto).

 

Przy Stacji Jakuszyce zlokalizowany jest największy parking samochodowy w obrębie Polany Jakuszyckiej. Cena pozostawienia auta na cały dzień - 15 zł.

To tyle w temacie ogólnych informacji przydatnych przy planowniu waszej wyprawy do Jakuszyc. Teraz przejdziemy do naszej wycieczki.
 

Na trasę wyruszamy z Polany Jakuszyckiej i kierujemy się na jej południowy koniec w stronę lasu. Tu znajduje się początek szlaku, którym udamy się do Stacji Turystycznej Orle. Pierwszy odcinek trasy ma długość 2,8 km i przebiega żółtym szlakiem do Rozdroża pod Działem Izerskim. Odcinek prowadzi głównie lasem, nie ma tu żadnych wzniesień i mijamy sporo miłośników narciarstwa biegowego w róznym wieku.

Po krótkiej przerwie na Rozdrożu ruszamy na drugą część szlaku, obierając zielony szlak, który prowadzi do celu naszej wycieczki Stacji Turystycznej Orle. Ta część trasy ma długośc 2 km, biegnie lasem lekko w dół i konczy się na polanie, gdzie znajduje się schronisko Orle.

Docieramy do Rozdroża pod Działem Izerskim, gdzie zlokalizowana jest chatka w której możemy zrobić krótką przerwę na odpoczynek, posiłek i kubek ciepłej herbaty. Rozdroże położone jest na wysokości 876 m n.p.m. W tym miejscu łączy się kilka szlaków, między innymi można się stąd wybrać do czeskiego Harrachowa, na Przełecz Szklarską. Tu także znajduje się specjalny obszar ochrony siedlisk Natura 200 Torfowiska Gór Izerskich.

Stacja Turystyczna Orle położona jest u stóp góry Granicznik (870 m n.p.m.) nad strumieniem Kamionek. W roku 1754 powstała tu osada oraz huta szkła Carlsthal, która działała tu do 1890 roku.W późniejszych latach obiekt służył jako leśniczówka. W tym miejscu łaczy się kilka szlaków, między innymi prowadzące do Polany Jakuszyckiej, Harrachova, Przełeczy Szklarskiej oraz czeskiej osady Jizerka.

Gdyby ktoś miał ochotę wybrać się na dłuższą wycieczkę, polecam szlak wiodący do malowniczo położonej u podnóża góry Bukowiec czeskiej osady Jizerka.

Orle jest obowiązkowym punktem odwiedzin w Górach Izerskich, świetnym celem jednodniowej wycieczki, ale także jest wspaniałym miejscem, by spedzić tu kilka dni z rodziną i przyjaciółmi. Obiekt oferuje noclegi w cenie od 35zł do 55zł za noc zależnie od standardu pokoju. W sezonie letnim możemy rozbić tu namiot w cenie 10zł za noc. Orle oferuje szereg atrakcji: bufet, ogniska, grill, boisko sportowe, Towarzystwo izerskie organizuje tu kilka corocznych imprez, między innymi Bieg Izerski i Bieg Retro. Możemy się także zrelaksować w finskiej saunie - cena 15zł za osobe bez ograniczenia czasowego.W sali bufetowej można się ogrzać przy kominku oraz skorzystać z oferty gastronomicznej - serwowane sa tu ciepłe dania i napoje oraz przekąski. Możemy także zakupić pamiatki z tego wyjatkowego miejsca.

Mamy nadzieję, że zawarte wyżej informacje, skłonią was do wybrania się w to miejsce.
 

Tekst i fotografie:

Rafał Kotylak
https://web.facebook.com/Kotylakkrajobraz/
www.kotylak.pl
email: kotlletica@wp.pl 

Wycieczka opracowana w lutym 2017r.

 

Galeria

Lokalizacja

351 wyświetleń w 2024r.
Łącznie 1265 (od 2023r.)
serce Twoje ulubione obiekty 0