Śnieżne Kotły- którym szlakiem iść, jak dotrzeć, jak dojadę, jaki czas podróży, ile trwa podróż, galeria zdjęć

 • location_on Szklarska Poręba, ul. undefined

Śnieżne Kotły stanowią rezerwat ścisłym Karkonoskiego Parku Narodowego. Śnieżne Kotły to dwa kotły polodowcowe, położone pomiędzy Łabskim Szczytem i Wielkim Szyszakiem. Górna krawędź Śnieżnych Kotłów leży na wysokości 1490 metrów n.p.m., a dno na wysokości mniej więcej 1200 m n.p.m. - od północnej strony kotły zamknięte są wałem morenowym. Mały Kocioł Śnieżny położony jest po zachodniej stronie i jest głębszy, Wielki Kocioł natomiast położony na wschodzie ma wyższe, bardziej strome zbocza (do 120 metrów). Na dnie Wielkiego Kotła są dodatkowo Śnieżne Stawki - 2 płytkie oraz niewielkie zbiorniki o krystalicznie czystej wodzie. Na Śnieżne Kotły można dojść np ze Szrenicy - ciekawy opis takiej wycieczki na www.karkonosze.pl

Śnieżne Kotły są doskonałym przykładem krajobrazu alpejskiego w Karkonoszach - śnieg na dnie kotłów potrafi zalegać do połowy lata. Niezwykle ciekawa jest też miejscowa roślinność. W Śnieżnych Kotłach występuje skalnica śnieżna - gatunek endemiczny - jedyne miejsce w Europie Środkowej. Kolejny gatunek, który, w naszym kraju występuje jedynie tu i w Tatrach, to rozrzutka alpejska - rodzaj paproci, a jedyne na świecie stanowisko podgatunku tzw. bazaltowej skalnicy darniowej występuje tylko w Śnieżnych Kotłach. Poza tymi wyjątkowo rzadkimi gatunkami rosną tu gatunki flory alpejskiej oraz arktycznej, np: sasanka alpejska, wawrzynek wilczełyko, pierwiosnka maleńka, tojad mocny, modrzyk górski, róża alpejska, zimoziół północny (relikt epoki lodowcowej).

Punkt widokowy

Ponad Śnieżnymi Kotłami góruje telewizyjna stacja przekaźnikowa, widoczna z daleka, stanowiąca doskonały punkt orientacyjny. Na krawędzi Wielkiego Kotła znajduje się wiele punktów widokowych, z jakich można podziwiać wyjątkowe panoramy. Tuż obok znajdują się skałki Czarcia Ambona oraz Wielki Szyszak - drugi pod względem wysokości szczyt w polskiej części Sudetów.

Jak dotrzeć na sam szczyt?

Tą podróż najlepiej rozpocząć w Szklarskiej Porębie.  Na szczyt doprowadzić może żółty szlak, którego pokonanie zajmuję około 3, 25 h - 8,4 km. Wspinaczka na tę górę jest stromy i męczący, ale wysiłek jest warty, ponieważ nagrodą są przepiękne widoki.

Komfortowe noclegi w pobliżu Śnieżnych Kotłów

Podróż krok po kroku:

 • Szlak wytyczony jest leśną drogą, równolegle do płynącego z lewej strony Złotego Potoku.

 • Następnie nie ominie nikogo polana, z której rozciąga się widok na grzbiet główny Karkonoszy oraz na zabudowania Schroniska Pod Łabskim Szczytem.

 • Potem trzeba pokonać kilkunastominutowy fragment podejścia nieco zniszczoną, kamienną ścieżką.

 • Dalej pojawia się trochę bardziej męczący odcinek przez Schronisko Pod Łabskim Szczytem.

 • Kolejno tuż przy szlaku powinny pojawić się Kukułcze Skały.

 • Do schroniska pozostaje około 10 minut łagodniejszego podejścia, w pobliżu można wypatrywać Borówczanych Skał.

 • Przy samym schronisku pojawia się węzeł szlaków (czarny prowadzi do Jagniątkowa, a czerwony do Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem).

 • Żółty szlak wznosi się stromo się przez halę ponad schroniskiem do skrzyżowania ze Ścieżką nad Reglami.

 • Następnie na naszym widoku roztacza się Łabski Szczyt.

 • W końcowym fragmencie szlak doprowadza do wypłaszczenia grzbietowego i łączy się z czerwonym szlakiem (Główny Szlak Sudecki), razem z którym dociera do budynku stacji przekaźnikowej TV.

Jeżeli szukacie noclegu w górach zapraszamy do zapoznania się z ofertami noclegowymi: TUTAJ.

Zdjęcia autorstwa Wiktor Baron www.baronphotography.eu


Ostatnia aktualizacja – luty 2020.
Za zmiany w powyższych danych redakcja portalu www.karkonosze.pl nie odpowiada.


Śnieżne Kotły - widok z punktu widokowego

Galeria

Lokalizacja

7173 wyświetlenia w 2024r.
Łącznie 21813 (od 2023r.)
serce Twoje ulubione obiekty 0