Skitury - na czym to polega? co trzeba wiedzieć? gdzie można się wybrać?

  • location_on Szklarska Poręba, ul. undefined

Góry zimową porą zachęcają do wielu form aktywności, a spośród nich coraz popularniejsza staje się turystyka narciarska – skituring. Jest to taki rodzaj przemieszczania się po terenie górskim, gdzie występują zarówno odcinki płaskie, zjazdy, jak i strome podejścia.

Skituring zyskał popularność dopiero w ostatnich 10-20 latach, więc jest to stosunkowo młoda dyscyplina. Kilkanaście lat temu trudno było znaleźć w Polsce sklep, który posiadałby odpowiedni sprzęt. Jednak obecnie dostępność wyposażenia skiturowego jest coraz lepsza.

Skitury to narty przystosowane zarówno do zjazdów, jak i podchodzenia. Łączą one w sobie funkcjonalność nart zjazdowych oraz biegowych. Dzięki temu można na nich zjeżdżać poza wyznaczonymi stokami i nie korzystać z wyciągów. Skitury są o wiele lżejsze od tradycyjnych nart – ich waga to od 1 do 1,5 kg – ta lekkość stanowi duży atut przy podchodzeniu.

Do nart skiturowych stosowane są specjalne wiązania, umożliwiające sztywne przymocowanie pięty do narty lub jej uwolnienie (gdy but przymocowany jest tylko w przedniej części). Niezbędną częścią wyposażenia podczas skituringu są również tzw. foki – pasy specjalnej tkaniny, które dzięki włosom układającym się w jedną stronę, zapobiegają cofaniu się narty.

Dlaczego warto spróbować skituringu? Odpowiedź jest bardzo prosta. Technika poruszania się na nartach skiturowych pozwala nam dotrzeć praktycznie wszędzie, a dzięki temu zobaczyć więcej, jednocześnie stanowiąc szybszą formę poruszania się niż wędrówki na rakietach śnieżnych lub pieszo. Do tego niezależność od wyciągów, bliższy kontakt z przyrodą i jazda w świeżym, nieprzetartym wcześniej śniegu.

Rejon Karkonoszy nadaje się idealnie do tej formy zimowej aktywności – ciekawe trasy zarówno po stronie polskiej, jak i czeskiej, malownicze szlaki oraz dobra baza noclegowa – czego chcieć więcej?

Gdzie wypożyczyć sprzęt?

  • SKIPOINT

ul. Turystyczna 25b
58-580 Szklarska Poręba
​tel.: + 48 732 879 997

  • ​PAULO SPORT

ul. Turystyczna 28
58-580 Szklarska Poręba
tel.: 698 689 973

  • Centrum Skiturowe przy Szkole Górskiej w schronisku Samotnia

ul. Na Śnieżkę 16
58-540 Karpacz
tel.: +48 75 76 19 376

  • Szkoła Górska Wyrypa

ul. Widok 37
58-560 Jelenia Góra
​tel.: +48 604 141 450

 

Galeria

4817 wyświetleń w 2024r.
Łącznie 9198 (od 2023r.)
serce Twoje ulubione obiekty 0