Schronisko Strzecha Akademicka - jak dojechać, jaki szlak wybrać, wyciąg, galeria zdjęć, jaki czas podróży.

  • location_on Karpacz, ul. undefined

Schronisko Strzecha Akademicka przyjęło swoja nazwę od właścicieli. W latach powojennych budynki były własnością, najpierw YMCA z Krakowa, a później młodzieży akademickiej z Grodu Kraka. Historia schroniska jest zawiła i pełna zmian. Mówi się, że Strzecha jest najstarszym schroniskiem w Karkonoszach, jednak obecny budynek jest dużo młodszy. Po chatce pasterskiej i pierwszym schronisku wybudowanym jeszcze w XVII wieku nie ma juz śladu, a dzisiejszy hotelowy moloch powstał już XX wieku. Budynek schroniska przypomina bardziej hotel, wraz z podobną atmosferą, tworzy jedne z najczęściej odwiedzanych gościńców w tej części gór.

Goście przybywający do schroniska Strzecha Akademicka zetkną się nie tylko z miłą atmosfera, ale również wygodnym łóżkiem, dobrze zaopatrzonym barem i pysznym jedzeniem. Zimą narciarze mogą korzystać z nartostrady „Złotówka” oraz szkoły narciarskiej. Latem schronisko jest miłym przystankiem, umiejscowionym na zbiegu szlaków letnich i zimowych. Okolica schroniska jest na tyle bezpieczna, że nawet zimą można z powodzeniem wybrać się na wycieczkę.

Jak dotrzeć do Schroniska Strzecha Akademicka? Którą drogą najlepiej?

Schronisko Strzecha Akademicka położone jest na terenie „Złotówki” - polany górskiej, która zimą zamienia się w stok narciarski. Schronisko stoi na grzbiecie masywu oddzielającego Kocioł Małego Stawu od Białego Jaru. Jest kilka dróg, którymi można dotrzeć na Strzechę Akademicką, także zimą.

  • Trasą najciekawsza widokowo jest trasa transportowa spod Kościółka Wang w miejscowości Karpacz. Droga prowadzi nas szlakiem niebieskim koło Koziego Mostku, do Kotła Małego Stawu, dalej do Schroniska Samotnia i strzechy Akademickiej – w niecałe 2 godziny, nawet mniej wprawiony turysta dosięgnie celu.

  • Najprostszą drogą jest podążanie śladem dawnego toru saneczkowe, czyli szlakiem żółtym z miejscowości Karpacz, drogę rozpoczynamy przy dolnej stacji wyciągu krzesełkowego i w 1 godzinę i 30 minut jesteśmy na miejscu.

  • Typowo letnią drogą jest szlak czarny do Białego Jaru, a dalej żółty, czyli tak zwana Śląska Droga. Trasa niezwykle urokliwa i raczej lekka. Jest to w zasadzie najkrótsza droga piesza do schroniska Strzecha Akademicka.

Wyciągiem na Strzechę Akademicką?

Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z wyciągu krzesełkowego, zarówno zima, jak i latem. W miesiącach letnich droga z górnej stacji wyciągu prowadzi przez Biały Jar, natomiast zimą należy przejść nad górną krawędzią Białego Jaru i być niezwykle ostrożnym. Letni wariant zajmuje tylko 25 minut, natomiast zimowy 45.

Schronisko Strzecha Akademicka


Kontakt

tel. 75 753 52 75
tel. kom. 695 590 826
email: biuro@strzechaakademicka.pl

Jeżeli szukacie noclegu w górach zapraszamy do zapoznania się z ofertami noclgowymi: TUTAJ.
Ostatnia aktualizacja – luty 2020. Za zmiany w powyższych danych redakcja portalu www.karkonosze.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

1188 wyświetleń w 2024r.
Łącznie 3806 (od 2023r.)
serce Twoje ulubione obiekty 0