Ruiny zamku Nístějka - jak dotrzeć, jak dojść, jakim szlakiem, galeria zdjęć, historia, ile traw podróż, ciekawostki.

  • location_on Karkonosze, ul. undefined

Nístěj w staroczeskim języku to piec. Dlaczego ruiny zamku są nazwane piecem? Cała historia rozpoczyna się pewnym odkryciem... Podczas jedych z wielu badań archeologicznych tego miejsca odnaleziono szczątki starodawnego, zabytkowego pieca, który okazał się wielkim znaleziskiem. Ze względu na to ruiny noszą taką nazwę. Ale od początku... Zamek początkowo nie był zbyt duży, ani mały. Został założony przez ród Valdštejnów w pierwszej połowie XIV wieku. W 1390 roku wraz z osadą Vysoké przeszedł do majątku Vartemberków, a później Jenštejnów. Najprawdopodniej przez pożar zamek został zniszczony i jest pusty od 1519 roku. 

Dlaczego warto odwiedzić te miejsce?
  • Ruiny zamku to wspaniała atrakcja dla wszystkich tych, którzy uwielbiają romatyczne, tajemniczne miejsca, do których prowadzą kręte szlaki.  

  • Zamek umiejscowiony jest na długim występie skalnym wznoszącym się nad Izerą - to wspaniałe miejsce, które oczrowuje przepięknymi widokami, które warto podziwiać na przykład podczas zachodu słońca. 

  • Po przeprowadzeniu badań archelogicznych część wykopalisk z zamku została wystawiona w Muzeum Krajoznawczym w Vysokém nad Jizerou - te miejsce mimo, że nie jest ogromnym zamkiem dostarcza wielu ciekawych historii i zabytków. 

Jak dotrzeć do ruin zamku? Krok po kroku...
  • Trasa od rynku do riun zamku wynosi około 4,5 km - (Vysoké nad Jizerou - Márinkův kříž - Dykova skála - Pohaniště - Nístějka).

  • Pierwszy krok - Na lewo od rynku w Vysokém nad Jizerou kierujemy się 250 metrów prosto i docieramy do Muzeum Krajoznawczego. Tam możemy obejrzeć słynną ruchomą szopkę. 

  • Krok drugi - Mijamy barokowy kościół św. Katarzyny, który został wniesiony w 1725 zł oraz budynek słynnego teatru "Krakonoś". 

  • Trzeci krok - Mijając te dwa obiekty kierujemy się niebieskim szlakiem obok cmentarza - niecały kilomter do zółtego szlaku.

  • Krok czwarty - Po 2 kilometrach pojawia się przed nami przepiękny widok na cały krajobraz Karkonoszy Zachodnich oraz na dolinę Izery. 

  • Krok piąty - Docieramy do „Skały Dyka”, skąd udajemy się ciągle żółtym szlakiem przez „Nivy“, „Pohaniště“ i „Buky“ przez las w kierunku wschodnim, aż docieramy do ruin zamku Nístějka - około 1,5 kilometra.

Źródło zdjęć: liberecky-kraj.cz

Galeria

Lokalizacja

47 wyświetleń w 2024r.
Łącznie 148 (od 2023r.)
serce Twoje ulubione obiekty 0