Wycieczka na zamek Księcia Henryka - jak tam dotrzeć, jakimi szlakami się kierować, ile trwa podróż, jaką trasę wybrać, galeria zdjęć, ceny biletów, godziny otwarcia,

  • location_on Sosnówka, ul. undefined

W poniższym opisie chcielibyśmy przedstawić Wam łatwą wycieczkę na Zamek Księcia Henryka w Sosnówce.

Można dojść na niego trzema szlakami, ale my dziś zaczynamy ją w Sosnówce Dolnej. Jadąc drogą 366 z Karpacza do Szklarskiej Poręby, przejeżdżamy przez Sosnówkę. W tym miejscu musimy skręcić na Jelenią Górę i po 200 metrach, powinniśmy dostrzec pierwsze znaki kierujące na zamek oraz wąską asfaltową drogę, na końcu której znajduje się bezpłatny parking.

W tym momencie zaczyna się nasza piesza wycieczka. Idziemy w głąb lasu żółtym szlakiem, po drodze napotykając szlaban, ale nie oznacza to jednak, że szlak jest zamknięty - jest to blokada dla crossów czy też aut terenowych, które jeżdżą po tamtejszych lasach.

Sprawdź atrakcyjne NOCLEGI  w okolicy!

Trasa na zamek jest bardzo dobrze oznakowana tabliczkami ze strzałkami. Napotkamy również tabliczkę z cennikiem wejścia na wieżę, obowiązującym w sezonie letnim od maja do października, w godz. 10 – 17. Pozyskane w ten sposób środki z opłat w całości są przeznaczone na remont zamku. Pan Marcin, który dba o zamek, stara się przywrócić mu dawny wygląd, mając jednocześnie na uwadze bezpieczeństwo odwiedzających.

Wybierając się na wycieczkę z czworonożnym przyjacielem, pamiętajcie o zwierzynie, której w tamtejszych lasach jest dużo.

Droga na zamek nie jest wymagająca, przeważają płaskie odcinki lub niewielkie wzniesienia.

Dochodząc do szczytu napotkamy dwa większe wzniesienia, ale dostosowując tempo pokona je każdy - czy to dziecko, czy nawet osoba starsza.

Po pokonaniu wzniesień możemy odpocząć na ławeczkach dostępnych dla turystów lub też, korzystając z wcześniej przygotowanego miejsca, rozpalić ognisko i zjeść coś dobrego. Pamiętajcie o tym, żeby zadbać bezpieczeństwo swoje oraz innych i, po zakończeniu ogniska, odpowiednio je zagasić.

Po krótkim odpoczynku, można przejść do zwiedzania zamku, ale przede wszystkim podziwiania pięknych widoków ze szczytu wyremontowanej wieży. Schodów jest sporo, ale naprawdę warto się wdrapać na górę, ponieważ widok na Karkonosze, zalew Sosnówka oraz pobliskie miejscowości jest niepowtarzalny i wyjątkowy.

Będąc w okolicy zamku można zauważyć dużą ilość wykarczowanych drzew. Powodem tego jest dbałość o bezpieczeństwo i próba uchronienia zamku przed ewentualnymi zniszczeniami, powodowanymi przez łamiące się pod siłą wiatru drzewa, a także przywrócenie zasięgu punktu widokowego znajdującego się na wieży.

W tym miejscu kończy się nasza wycieczka. Wrócić możemy dwiema trasami - tą samą, którą weszliśmy na szczyt lub też łagodniejszą, omijając wzniesienia, kierując się w stronę Staniszowa żółtym szlakiem, a później odbijając w prawo na Sosnówkę. Ominiemy tym samym spory kawałek trasy, którą wchodziliśmy, ale mimo wszystko ostatnie 300 metrów będziemy szli tym samym szlakiem.

Tę trasę polecam szczególnie turystom z dziećmi, osobom starszym lub amatorom krótkich, nieforsujących spacerów, zwieńczonych znalezieniem się w wyjątkowym miejscu z niepowtarzalnym widokiem.

Wycieczka opracowana w lutym 2018r.
 

Galeria

Lokalizacja

61 wyświetleń w 2024r.
Łącznie 751 (od 2023r.)
serce Twoje ulubione obiekty 0