Krzyżna Góra, Sokolik w Górach Sokolich - jakie trasy wybrać, jakimi szlakami się poruszać, gdzie zostawić samochód, ile kosztują bilety, galeria zdjęć

  • location_on Karkonosze, ul. undefined

?Na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego, w Górach Sokolich znajdują się dwa dobrze Wam znane wzgórza - Krzyżna Góra i Sokolik, które będą celem naszej dzisiejszej, wirtualnej wycieczki. Krzyżna Góra i Sokolik położone są w północno - zachodniej części Rudaw Janowickich w Górach Sokolich, pomiędzy wsią Karpniki a Trzcińskiem. Te dwa szczyty są najwyższymi wzniesieniami Gór Sokolich, wieńczą je urokliwe formy skalne zbudowane z granitu karkonoskiego.

Krzyżna Góra (654 m n.p.m.) leży nad Przełęczą Karpnicką, od której dzieli ją niewielkie wzniesienie - Trzy Korony. U podnóża wzgórza, od strony wsi Karpniki, leży schronisko Szwajcarka. Krzyżna Góra swoją nazwę wzięła od umieszczonego na jej szczycie siedmiometrowego krzyża. Dawniej wzgórze nosiło nazwę Sokola Góra. Jako ciekawostkę podam, że tuż pod szczytem możemy odnaleźć ślady po Zamku Sokolec.

Sprawdź komfortowe NOCLEGI w okolicy!

Sokolik (642 m n.p.m.) położony jest niedaleko wsi Trzcińsko, na północ od Krzyżnej Góry, od której oddziela go Przełączka oraz Husyckie Skały. Szczyt Sokolika zwieńcza spore nagromadzenie skałek i bloków skalnych. Główny punkt Sokolika składa się z dwóch filarów skalnych, a na szczycie wyższego znajduje się platforma widokowa, na którą prowadzą żelazne schody.

Naszą wycieczkę rozpoczniemy z parkingu tuż obok Schroniska Szwajcarka, do którego możemy dojechać autem, ulicą Janowicką lub dojść pieszo od strony wsi Karpniki. W okolicy zlokalizowany jest jeszcze jeden parking, na szczycie Przełęczy Karpnickiej i znajduje się około 500 m od zjazdu w stronę Schroniska Szwajcarka. Koszt pozostawienia samochodu na parkingu przy schronisku to 5 zł, na przełęczy - 8 zł za auto osobowe i 22 zł za autokar. Gdyby ktoś wybrał trasę od parkingu na Przełęczy Karpnickiej, musi przebyć dodatkowy, kilometrowy odcinek szlakiem niebieskim, który prowadzi do punktu, gdzie zaczyna się nasza trasa spod schroniska.

Schronisko Szwajcarka położone jest na wysokości 520 m n.p.m. na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego, u podnóża Krzyżnej Góry. Schronisko wybudowane zostało w roku 1823 na polecenie właściciela zamku w Karpnikach - Wilhelma von Hohenzollern. Obiekt niewątpliwie jest perłą architektoniczną w naszym regionie. Wybudowany został w stylu tyrolskim, głównie z drewna i kamienia. Na początku swojego istnienia, budynek służył jako domek myśliwski. W okresie międzywojennym budowla zaczęła pełnić funkcje schroniska, po drugiej wojnie światowej obiekt przejęło PTTK. Obecnie Schronisko Szwajcarka oferuje noclegi w pokojach w cenie od 27 zł/os, oraz pole namiotowe 11 zł/os. 

Spod Schroniska ruszamy na nasz szlak w kierunku Krzyżnej Góry i Sokolika. Do celu poprowadzi nas szlak czarny na Krzyżną Górę oraz szlak czerwony na Sokolik. Pierwszy odcinek trasy ma długość około 500 metrów i kończy się na rozdrożu tuż przy Husyckich Skałach.

Husyckie Skały to wypiętrzenie skalne nad Przełączką. Wysokość skał dochodzi nawet do 20 m. Na szczycie Husyckich Skał zlokalizowany jest, zabezpieczony barierką, punkt widokowy, z którego rozpościera się piękny widok na Przełączkę oraz Sokolik.

Z rozdroża tuż przy Husyckich Skałach skręcamy w lewo i czarnym szlakiem, pod górę kierujemy się w stronę Krzyżnej Góry. Do jej podnóża docieramy po przebyciu około 500 metrowego odcinka biegnącego lasem.W tym miejscu zlokalizowana jest też strefa odpoczynku z ławami, przy których można przysiąść, odpocząć i posilić się.

Krzyżną Górę wieńczą formacje skalne, tak zwane ostańce granitowe, a na szczyt poprowadzą nas schody wykute w skale. Jak już wcześniej pisałem, na wierzchołku umieszczony został 7 metrowy żelazny krzyż, który ufundowała księżna Maria Anna Amalie von Hessen-Homburg, dla upamiętnienia urodzin jej męża. Krzyż odlano w gliwickiej hucie, a na szczycie został poświęcony 28 maja 1832 roku.


Z Krzyżnej Góry rozpościerają się wspaniałe widoki na całą panoramę Karkonoszy od Przełęczy Okraj aż po Przełęcz Szklarską, dolinę Bobru, Rudawy Janowickie, Góry Kaczawskie, Kotlinę Jeleniogórską i okoliczne urokliwe wsie.

Z Krzyżnej Góry udamy się teraz w kierunku Sokolika - wracamy tą samą trasą w kierunku rozdroża przy Husyckich Skałach. Z rozdroża czerwonym szlakiem kierujemy się przez Przełączkę w stronę Sokolika. Szlak biegnie głównie lasem. Wokół widoczne są liczne skałki, na których często możemy spotkać miłośników wspinaczki. Ten odcinek trasy ma długość około 1 kilometra i kończy się na Sokoliku, przy którym zlokalizowana jest strefa odpoczynku z ustawionymi ławkami.

Na szczyt skałek wieńczących Sokolik prowadzą metalowe schody kończące się tarasem widokowym. Znajdują się tam dwie ławeczki, z których możemy podziwiać okolicę i wspaniały widok na Krzyżną Górę, a w tle Karkonosze z najwyższym szczytem Śnieżką.

Obydwa szczyty ze względu na niewątpliwie unikatowe walory widokowe są też częstym celem wypraw fotograficznych. Poniżej możecie obejrzeć kilka wyjątkowych zdjęć naszych fotografów wykonanych ze szczytów Krzyżnej Góry oraz Sokolika.

  

W tym miejscu zakończymy nasza wycieczkę - mam nadzieję, że opis i fotografie zachęcą was do wybrania się na wycieczkę w Góry Sokole. W drogę powrotną udajemy się tą samą trasą, a odcinek który musimy pokonać, by dotrzeć pod schronisko Szwajcarka to 1,3 km. Spokojny spacerek nie zajmie więcej jak 30 minut.

Tekst i fotografie:

Rafał Kotylak
https://web.facebook.com/Kotylakkrajobraz/
www.kotylak.pl
email: kotlletica@wp.pl 

Wycieczka opracowana w maju 2017r.
 

Galeria

Lokalizacja

261 wyświetleń w 2024r.
Łącznie 1127 (od 2023r.)
serce Twoje ulubione obiekty 0