Kotlina Labský důl - jak dotrzeć, jaki szlak wybrać, jakie jest położenie, najsłynniejsze wodospady, galeria zdjęć.

  • location_on Karkonosze, ul. undefined

Kotlina Labský důl to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Karkonoszach. Zawdzięcz to swojemu polodowcowemu pochodzeniu, po którym zostały piękne morenowe wały, które osiagają wysokość 20 m, końcową część Labského dolu tworzą Łabskie jamy, zamknięte prawie pionowymi skalnymi zboczami o wysokości do 200 metrów.

Położenie i dotarcie do Kotliny
  • Kotlina Labský důl położona jest na północny zachód od Szpindlerowego Młyna.

  • Napopularniejszym szlakiem turystycznym jest trasa rozpoczynająca się od schroniska Labska bouda po krawędzi Łabskiej kotliny na Złoty wierzchołek, do chaty Vrbaty i mogiły Hančy i Vrbatego. Roztacza się z niego piękny widok na kotlinę Łabską i wodospad Pančavski.

Co ciekawe...

Wizytówką Kotliny Labský důl jest kilka wodospadów. Największą atrakcją sposród wodospadów jest 250 metrowy, kilkustopniowy wodospad Pančavski, następnym równie atrakcyjnym jest kaskadowy wodospad Łabski. Schronisko Labská bouda, odznacza się bardzo ciekawą historią, znajduję się ono nad górnym skrajem kotliny. W 1830 roku powstała tu mała budka z kamieni i chrustu. Sprzedawano tu Gościom takie artykuły jak mleko, kawę i gorzałkę. Budka ta została otworzona przez bardzo przedsiębiorczą kobietę. Z pomysłu hrabiego Harracha, w 1877 roku wybudowano tu schronisko, niestety spłonęło ono 1965 roku. W 1969 roku powstał tu hotel górski. 

Ostatnia aktualizacja – luty 2020. Za zmiany w powyższych danych redakcja portalu www.karkonosze.pl nie odpowiada.
Źródło zdjęć: www.liberecky-kraj.cz

Galeria

Lokalizacja

192 wyświetlenia w 2024r.
Łącznie 501 (od 2023r.)
serce Twoje ulubione obiekty 0