Kanał YouTube

Zamek Chojnik

zamek chojnik w karkonoszach

Zamek Chojnik jest jedną z najbardziej znanych ruin zamkowych na Dolnym Śląsku i jednocześnie najczęściej odwiedzanych, przede wszystkim ze względu na świetne położenie (w dzielnicy Jeleniej Góry – Sobieszowie, blisko Szklarskiej Poręby), na szczycie dużego wzniesienia Chojnik, oraz możliwość podziwiania widoków karkonoskich z wieży zamku. Do budowli prowadzą dwa szlaki, zarówno dla amatorów pieszej wędrówki, jak i rowerzystów. Ci pierwsi mogą w trakcie wspinaczki spenetrować, znajdującą się na szlaku, tzw. Jaskinię Przemytników.

Zamek Chojnik – atrakcja turystyczna

Zamek Chojnik został zbudowany w XIV w. przez księcia Bolka II jako jeden z elementów fortyfikacji granic księstwa. Kolejnym właścicielem zamku był ród Schaffgotschów, który dokonał rozbudowy obiektu w duchu renesansu. Do czasu wielkiego pożaru w roku 1675 zamek był główną siedzibą rodu. Po pożarze, zamek nie został odbudowany, obecnie jest udostępniany do zwiedzania. Odwiedzający zamek mogą posłuchać legend, m. in. o Kunegundzie, zobaczyć pręgierz, postrzelać z kuszy i wejść na wieżę skąd rozciąga się malownicza panorama Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej. Obecnie zamek jest siedzibą Stowarzyszenia Bractwa Rycerskiego Zamku Chojnik, które co roku, w sierpniu, organizuje Rycerski Turniej Kuszniczy „O Złoty Bełt Chojnika”.

W obrębie zamku znajduje się schronisko PTTK dysponujące 30 miejscami noclegowymi oraz bufetem, gdzie można uraczyć się napojami i staropolskim jadłem. W okresie wakacyjnym można zakupić masę pamiątek na poustawianych w pobliżu schroniska straganach.

Chętni do zwiedzania zamku powinni kierować się z centrum Jeleniej Góry do południowej dzielnicy miasta, Sobieszowa, leżącego na trasie Karpacz – Szklarska Poręba. Zamek znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, w związku z tym przy wycieczce należy także uwzględnić konieczność uiszczenia opłaty za wejście na teren parku.

Kontakt:
Zamek Chojnik
58-570 Jelenia Góra-Sobieszów
tel. 75 755 63 94
tel. 75 755 35 35 (schronisko)
email: kontakt@chojnik.pl

Godziny otwarcia Zamku Chojnik: (dane z grudnia 2013)
styczeń-marzec: 10.00-16.00
kwiecień-maj: 10.00-17.00
czerwiec-sierpień: 10.00-18.00
wrzesień-październik: 10.00-17.00
listopad-grudzień: 10.00-16.00

Zamek Chojnik – galeria zdjęć

Polecamy

Licznik: 784868

Dzisiaj: 123

Online: 13