Noclegi
noclegi_icon
Pogoda
pogoda_icon

Szklarska Poręba

Szklarska Poręba to miejscowość w okolicy której spotykają się dwa pasma górskie - Góry Izerskie i Karkonosze. Miejscowość położona jest dodatkowo u stóp Szrenicy - wierzchołka w Karkonoszach - jaki góruje nad okolicą. W okolicy zlokalizowane są również dwa wysokie, wodospady karkonoskie Kamieńczyka oraz Szklarki - częste cele wycieczek urlopowiczów zwiedzających Szklarską Porębę.

Historia

Historia Szklarskiej Poręby i jej nazwy jest nierozłącznie powiązana z produkcją szkła. Pierwsza huta szkła zaczęła funkcjonować już w XIV wieku, poza minerałami, do produkcji szkła potrzebne były ogromne ilości drewna. Więc, mnóstwo obszarów leśnych wyrąbano - na porębach powstawały pastwiska i zapoczątkowało się osiedlanie. Obszary te docenili dodatkowo poszukiwacze skarbów - kamieni szlachetnych, złota, srebra. Parali się tym eksploratorzy z Europy Zachodniej zwani Walończykami. Ich kultura i życie owiane było mistycyzmem, tajemnicą - po trosze wynikało to z odrębnego języka. Po dziś dzień pozostały po nich wyrobiska, kopalnie, szyby, oraz symbole na głazach. Po dziś dzień dzieje Walonów poznamy z relacji współczesnych Walonów, jacy prowadzą Walońską Chatę na obrzeżach miejscowości Szklarska Poręba. Dodatkową wspólnotą działającą w owym okresie stanowili, przybyli pod koniec XVI stulecia, pochodzący z Czech ewangelicy. Najciekawsza grupa to Laboranci - produkujący ziołowe lekarstwa, znawcy ziołolecznictwa.

Turystyka i narciarstwo

Szklarska Poręba to niewątpliwie turystyka. Jej ożywienie mogło wytworzyć się dzięki rozwojowi środków transportu i dróg. W połowie XIX wieku skomunikowano Piechowice koło Jeleniej Góry przez Przełęcz Szklarską z Harrachovem w Czechach, a 50 lat później wybudowano linię kolejową komunikującą Tanvald z Jelenią Górą. To doprowadziło do zwiększenia turystyki w Szklarskiej Porębie. Już po II Wojnie Światowej w latach 60-tych wybudowano wyciąg krzesełkowy na Halę Szrenicką.

Obecna Szklarska Poręba to ośrodek narciarstwa oraz turystyki rowerowej, górskiej. Organizowane są tu liczne imprezy jak narciarski Bieg Piastów odbywający się od 1976 roku, rozpropagowany ostatnio przez polską biegaczkę Justynę Kowalczyk, organizowany w lutym zawody narciarskie Retro - przedsięwzięcie, którego nadrzędnym celem jest rozrywka i demonstracja dawnego wyposażenia narciarskiego, kostiumów z epoki. Nowoczesny sprzęt nie jest brany pod uwagę, a poza czasu przejazdu uczestnicy zdobywają punkty za kostium, styl i ogólną postawę narciarza. W okolicy odbywają się podobnie biegi psich zaprzęgów. Latem natomiast, na okolicznych trasach panują rowery - urządzane są turnieje Downhill, turnieje skoków rowerowych i do wody, rowerowy maraton oraz zawody BMX.

Trójka w Szklarskiej Porębie

Szklarska Poręba od końca lat 90-tych ubiegłego wieku jest nieodłącznie powiązana z radiową Trójką. W 1998 roku okrzyknięto miasto Zimową Stolicą Radiowej Trójki, a z rokiem 1999 Szklarska Poręba stała się Stolicą Programu Trzeciego Polskiego Radia. W centrum Szklarskiej Poręby zlokalizowano Skwer Radiowej Trójki z posągiem Ducha Gór. W tym miejscu umieszczono również Aleja Trójkowych Gwiazd - przymocowane do muru odciski ust gwiazd mikrofonu radiowej Trójki: Marka Niedźwieckiego, Kuby Strzyczkowskiego, Piotra Barona, Wojciecha Manna, Artura Andrusa, Moniki Olejnik.

Baza turystyczna

Szklarska Poręba tak jak na górski kurort przystało, to wręcz masa obiektów gastronomicznych - kawiarnie, restauracje, bary bądź stoiska z hamburgerami, kebabem, goframi oraz lodami. Podobnie zasobna jest oferta turystyczna - noclegi w Szklarskiej Porębie to eleganckie apartamenty i hotele, zatrzęsienie pensjonatów, ośrodków wypoczynkowych, nie brak również domów wypoczynkowych proponujących pokoje i kwatery bądź pól namiotowych.

Więcej informacji o Szklarskiej Porębie i oferta noclegów w Szklarskiej Porębie pod adresem: www.szklarskaporeba.net.pl

 



 

 

Zobacz na mapie

Zarezerwuj nocleg online w Booking.com

Poniżej na mapie zajdziesz obiekty noclegowe w pobliżu tej atrakcji, które posiadają wolne miejsca. Rezerwując w ten sposób miejsca noclegowe poprzez naszego Partnera Booking.com wesprzesz rozwój naszego portalu. Dziękujemy - Redakcja Karkonosze.pl.

Booking.com

Pobliskie atrakcje:

Powiązane wycieczki:

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00

Ulubione 0