Kanał YouTube

Świątynia Wang

Świątynia WangKościół Wang lub Świątynia Wang – to powszechna nazwa na ewangelicko-augsburski Kościół Górski Naszego Zbawiciela – jednej z najbardziej rozpoznawalnych ciekawostek nie tylko Karpacza, ale i całych Karkonoszy. Jest to jeden z najstarszych drewnianych kościołów w Polsce. Już samo określenie jest ciekawostką i na darmo poszukiwać znaczenia tego słowa w słowniku języka polskiego. Nazwa Wang pochodzi od miasteczka w Norwegi, z jakiego pochodzi Świątynia Wang.

Świątynia Wang wybudowana została z sosny norweskiej na przełomie XII i XIII wieku, wykorzystując tylko złącza ciesielskie. Gdy kościółek zrobił się zbyt mały dla lokalnej społeczności mieszkańcy zdecydowali o budowie nowego. Aby pozyskać środki na budowę sprzedano stary kościół – nabył go Fryderyk Wilhelm IV – król Prus – dla muzeum w Berlinie. Kościół rozebrano i przewieziono do Berlina. Wówczas to, hrabina von Reden, namówiła króla, aby świątynia stanęła jednak w Karpaczu. Świątynia była dość mocno uszkodzona i wiele jej elementów trzeba było odtworzyć. Przy okazji rekonstrukcji, kościół lekko przebudowano, dodając krużganki oraz okna. Wybudowano również kamienną wieżę – dzwonnicę, miała ona dodatkowo chronić Kościół Wang przed intensywnymi wiatrami. Ostatecznie kościół oddano do użytku pod koniec lipca 1844 r.

W latach 60. ubiegłego wieku Kościół Wang poddano zabiegom konserwatorskim – wymieniono poszycie dachu (zastępując łupki gontem), dodano instalację grzewczą oraz elektryczną.

PARAFIA EWANGELICKO – AUGSBURSKA WANG
ul. Na Śnieżkę 8, Karpacz
tel. 75 752 82 90
e-mail: wang@wang.com.pl

Polecamy

Licznik: 784158

Dzisiaj: 363

Online: 11