Noclegi
noclegi_icon
Pogoda
pogoda_icon

Sosnówka

Sosnówka to malowniczo położona wioska w gminie Podgórzyn - pomiędzy Karpaczem i Jelenią Górą.

Sosnówka jest wioską mocno rozczłonkowaną, tradycyjnie dzieloną na Sosnówkę Sosnówkę Górną (w kierunku na Borowice) i Dolną (w okolicach drogi nr 366). Sosnówka leży na wysokości 370-720 m n.p.m. Osada została założona w sąsiedztwie jednej z najstarszych dróg do Czech blisko Dobrego Źródła pod Grabowcem (784 m n.p.m.). W XVIII-tym wieku była osadą tkaczy – wyrabiano tu adamaszek, woal. Dzisiaj to karkonoska miejscowość wczasowa, której atutem jest bliskość Jeleniej Góry, Szklarskiej Poręby oraz Karpacza.

Sosnówka Atrakcje Turystyczne

Najbardziej znanym zabytkowym budynkiem w Sosnówce jest kaplica Świętej Anny na Grabowcu. To nietypowa kaplica na planie elipsy (10 na 14 m). Obecna murowana kaplica stoi w miejscu zniszczonych obiektów i pochodzi z roku 1719. We wnętrzu znajdują się dwa ołtarze boczne, główny ołtarz z obrazem Świętej Anny z Jezusem, Marią oraz Józefem, figura Świętego Wawrzyńca a także ambona. W kaplicy bije źródło, bezpośrednio nad nim znajduje się ołtarz. Woda (o niedużej radoczynności) odprowadzana jest poza kapliczkę przewodem i można ją czerpać. Ciekawe jest to, że obrazy w kaplicy są namalowane nie na płótnie czy desce, ale na arkuszach miedzianej blachy w związku z wydobywającym się ze źródła radonem, od którego farba na drewnie czy płótnie blakła.

Inną ciekawostką Sosnówki jest sztuczny zalew – Zbiornik Sosnówka zrealizowany w 2001 r. To zaplecze wody pitnej dla miasta Jelenia Góra i zbiornik retencyjny jednocześnie. Wpadają do niego wody pobliskich strumyków: Czerwonki, Sośniaka i Podgórnej. W zamiarze miał on pełnić funkcje rekreacyjne.

Szlaki Turystyczne

Poprzez miejscowość przebiegają dwa szlaki turystyczne. Czarny prowadzi do Kaskady Myi a stamtąd do Przesieki, Jagniątkowa lub na Przełęcz Karkonoską. Żółty wiedzie do Kaplicy Świętej Anny i dalej do Karpacza oraz schronisk górskich (Strzecha Akademicka, Samotnia, nad Łomniczką, Dom Śląski).

Komentarz:

Dodaj