Noclegi
noclegi_icon
Pogoda
pogoda_icon

Karkonoskie skałki

Karkonosze są zbudowane głównie z kilku gatunków granitu. Wykształciły się również w tym rejonie charakterystyczne dla tego masywu skałki – malownicze, nagie formacje skalne. Łącznie jest ich powyżej 150 grup i pojedynczych skałek o różnej wielkości (do 25m wysokości). Nazwy skałek powiązane są z ich kształtem oraz powstałymi na ich podstawie legendami.

Najbardziej znane formacje skalne Karkonoszy:

Słonecznik - granitowa formacja skalna położona na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, na wysokości 1423m n.p.m., na głównym grzbiecie Karkonoszy, na zboczu Smogorni, przy skrzyżowaniu dwóch szlaków turystycznych: głównego czerwonego i żółtego. Silnie spękana i fantazyjnie uformowana na skutek erozji, granitowa formacja skalna ma wysokość ok. 12m. Nazwę "Słonecznik" nadano z uwagi na fakt, że dla mieszkańców Przesieki, Borowic i Podgórzyna gdy słońce pojawiało się nad skałą, oznaczało to południe. Więcej informacji: tutaj.

Bażynowe Skały - ciąg około dwudziestu skałek z granitu karkonoskiego, rozrzucony na długości ok. 1,5 km w środkowej części Karkonoszy, wzdłuż Hutniczego Grzbietu (odchodzącego od głównego, śląskiego grzbietu) i Kozackiej Doliny, w której ciecze strumień Czerwień. Obejrzeć skały można idąc na dwa sposoby:

  • czarnym szlakiem z Jagniątkowa, tzw. Petrowką. Idąc tym szlakiem po lewej stronie na Hutniczym Grzbiecie rozsiane są Bażynowe Skały.
  • niebieskim szlakiem prowadzącym z Przesieki tzw. Kozacką Doliną - w tym przypadku skały będą widoczne po prawej stronie.

Bażynowe Skały leżą na wysokości ok. 1100 m n.p.m.

Skały Wiaterna - grupa skałek z granitu położona na północnym zboczu głównego grzbietu Karkonoszy, na północ od Przełęczy Karkonoskiej, na obniżeniu łączącym Mały Szyszak (1435 m n.p.m.) z Suchą Górą (1101 m n.p.m.). Skałki położone są na wysokości mniej więcej 1070m n.p.m. Ich wysokość dochodzi do kilku metrów.

Pielgrzymy - wszedłszy na żółty szlak przy Słoneczniku, i schodząc nim z głównego grzbietu Karkonoszy w stronę Karpacza, dochodzi się do jednej z największych grup skalnych w Karkonoszach- Pielgrzymów. Są to skałki dochodzące aż do 25 metrów wysokości, zbudowane z granitu, położone na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego.

Kotki - skałki położone niedaleko Pielgrzymów, można je zobaczyć idąc jeszcze dalej opisywanym wyżej żółtym szlakiem w stronę Karpacza (będą widoczne po lewej stronie, przy ostrym skręcie w prawo).Kotki leżą na granicy Karkonoskiego Parku Narodowego, na wysokości ok. 1090m n.p.m. Kotki to kilka silnie spękanych skałek z granitu karkonoskiego o wysokości ok. 10 m.

Ptasie Skały - duża formacja skalna położona na szczycie i zboczu Ptasiaka (1046 m n.p.m.), nad Srebrnym Potokiem, na wysokości ok. 1010 m n.p.m.

Śląskie Kamienie - duża, granitowa formacja skalna położona przy głównym szlaku czerwonym Orłowicza, na głównym grzbiecie Karkonoszy (Śląskim), na szczycie o tej samej nazwie: Śląskie Kamienie (1413 m n.p.m.).

Czeskie Kamienie - duża, granitowa grupa skał położona przy głównym szlaku czerwonym Orłowicza, na głównym grzbiecie Karkonoszy (Śląskim), na szczycie o tej samej nazwie: Czeskie Kamienie (1416m n.p.m.).

Borówczane Skały - duża grupa granitowych skałek leżących na wysokości 1000-1060m n.p.m. na zboczu głównego grzbietu Karkonoszy (Śląskiego Grzbietu) poza granicami Karkonoskiego Parku Narodowego, nieopodal Bystrego Potoku, w rozwidleniu niebieskiego i czarnego szlaku, prowadzących do schroniska Pod Łabskim Szczytem. Borówczane Skały dochodzą do wysokości 12 m i ciągną się na długości ok. 350 m.

Kukułcze Skały - grupa trzech granitowych skałek leżących na wysokości 1050-1100m n.p.m. na zboczu głównego grzbietu Karkonoszy (Śląskiego Grzbietu) na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, między Szrenickim Potokiem, a jego dopływem - Bystrym Potokiem, przy żółtym szlaku prowadzącym tzw. Starą Drogą do schroniska Pod Łabskim Szczytem. Kukułcze Skały są wysokie na ok. 7 m i stanowią teren wspinaczkowy.

Twarożnik - charakterystyczna granitowa skałka znajdująca się na wysokości ok. 1320m n.p.m., przy głównym szlaku sudeckim na Śląskim Grzbiecie Karkonoszy, tuż przy granicy polsko-czeskiej, na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, na zboczu Sokolnika (1384 m n.p.m.), nieopodal Mokrej Przełęczy. Twarożnik jest wysoki na 12,5 m a jego spękania i płaski blok na szczycie sprawiają wrażenie, że 4 płaskie głazy o nieregularnym kształcie są położone jeden na drugim.

Trzy Świnki - grupa trzech skałek granitowych o wysokości ok. 8m, znajdujących się na zboczu Szrenicy, nieopodal schroniska Szrenica, na głównym grzbiecie Karkonoszy, na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Trzy Świnki otoczone są trzema szlakami turystycznymi: czerwonym (głównym szlakiem Sudeckim), zielonym oraz szlakiem czarnym.

Końskie Łby - granitowa formacja skalna usytuowana w Karkonoszach, na północnym zboczu góry Szrenicy, na wysokości ok. 1240 m n.p.m., na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Końskie Łby znajdują się w pobliżu górnej stacji wyciągu

Owcze Skały - duża grupa skałek granitowych w Karkonoszach, położona na wysokości ok. 1041 m n.p.m. na południowy zachód od Szklarskiej Poręby, między potokiem Kulik a Kamienną. Wysokość tych skałek dochodzi aż do 20 metrów. Poniżej Owczych Skał znajduje się zielony szlak turystyczny, wiodący z Jakuszyc (dzielnica Szklarskiej Poręby) na Halę Szrenicką i dalej na Szrenicę.

Ptasie Gniazda - grupa skałek granitowych w Karkonoszach, położona na wysokości ok. 985 m n.p.m. na zachód od Szklarskiej Poręby, nieopodal szosy E65, prowadzącej ze Szklarskiej Poręby do Jakuszyc. Wysokość skałek dochodzi do kilku metrów - stanowią one punkt widokowy, z którego można oglądać panoramę Gór Izerskich.

Skałki w Szklarskiej Porębie i na północ od Szklarskiej Poręby:

  • Marianki - położone w Szklarskiej Porębie, Marysinie, przy ul. Uroczej. Niedaleko biegnie żółty szlak turystyczny, prowadzący do schroniska Pod Łabskim Szczytem.
  • Lisie skały - przy czarnym i niebieskim szlaku prowadzącym do Wodospadu Szklarki, nieopodal schroniska Kochanówka
  • Kociołki, Cisowiec, Szare Skały - skałki położone między Michałowicami a Szklarską Porębą
  • Skalne Ściany - położone w Szklarskiej Porębie Dolnej, między niebieskim a czarnym szlakiem, obok głównej drogi E65 prowadzącej przez Szklarską Porębę
  • Chybotek - parometrowa formacja skalna, złożona z kilku granitowych bloków, z których najwyższy, wsparty w dwóch miejscach, łatwo daje się rozkołysać. Chybotek leży w Szklarskiej Porębie, nieopodal Skalnych Skał i Złotego Widoku.
  • Złoty Widok w Szklarskiej Porębie - wysoki na 20m i stromy próg skalny nad doliną rzeki Kamiennej, stanowiący punkt widokowy na panoramę Karkonoszy. Dojście zielonym i niebieskim szlakiem, prowadzącym od wodospadu Szklarki, wzdłuż szosy głównej w Szklarskiej Porębie (pod drugiej stronie ulicy).
  • Sowie Skały - znajdują się Szklarskiej Porębie Górnej na zboczu Sowińca (675 m n.p.m.)
  • Białe Skały - znajdują się Szklarskiej Porębie Górnej nieopodal Hutniczej Góry (771 m n.p.m.), przy czerwonym szlaku turystycznym
  • Dzwonnica i Kozie Skały - znajdują się na północ od Szklarskiej Poręby między Czarną (964 m n.p.m.) a Wysokim Kamieniem (1058 m n.p.m.)

Skałki w Karpaczu:

  • Krucze Skały (Karkonosze)
  • Walońskie Kamienie - położone na południe od Karpacza, między Sowią doliną a zboczem Czarnego Grzbietu Karkonoszy, na granicy Karkonoskiego Parku Narodowego, niedaleko czarnego szlaku wiodącego wzdłuż potoku Płomnicy
  • Granaty - położone na południe od Karpacza, w Sowiej Dolinie, niedaleko czarnego szlaku wiodącego wzdłuż potoku Płomnicy
  • Skalny Stół - na szczycie o tej samej nazwie (1281 m.n.p.m), wchodzącym w skład Kowarskiego Grzbietu Karkonoszy, niedaleko Sowiej Przełęczy, na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego.

Inne skałki Karkonoszy i pogórza Karkonoskiego:

  • Sokolik - w dolinie Czerniawki i Płóczki - dopływów Szklarki
  • Paciorki (na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, obok tzw. Koralowej Ścieżki)
  • Dolne Gawry (między potokami Bielnik, Białka i Wrzaczka, wpadającymi razem do Szklarki)
  • Kotliska w Jagniątkowie - skałki na wzgórzu położonym przy ujściu potoku Sopot do rzeczki Wrzosówka. Malownicza grupa skalna z wieloma kociołkami wietrzeniowymi. Ze szczytu widoczna panorama Karkonoszy. Możliwość zaparkowania nieopodal samochodu (powyżej gospody "Wedle Bucków" przy ul. Agnieszkowskiej)
  • Babiniec - na zachód od Szklarskiej Poręby, między Owczymi Skałami a Ptasimi Gniazdami
  • Szachownica (obok Przesieki)
  • Ofiarny Kamień (obok Borowic)
  • Koleba (obok wodospadu Jodłówki, między Jodłówką a Jelenim Potokiem)
  • Zamkowe skały (obok potoku Modrzyk, na południe od Borowic)
  • Zamczysko, Słup, Szwedzkie Skały (wysokość do 30m) - skałki i grupki skałek rozrzucone wzdłuż potoku Myja, na południowy-zachód od Borowic.
  • Ptasie Skały - położone na zboczu Ptasiaka (1046m n.p.m.) nad Srebrnym Potokiem.
  • Nad Przesieką - skałki na zachód od Borowic, przy końcu drogi Sudeckiej, na początku Kozackiej Doliny
  • Waloński Kamień i Chybotek  (Przesieka). Więcej informacji: tutaj.
  • Zbójeckie Skały - położone na zboczu góry Chojnik, na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, w Sobieszowie.

Zarezerwuj nocleg online w Booking.com

Poniżej na mapie zajdziesz obiekty noclegowe w pobliżu tej atrakcji, które posiadają wolne miejsca. Rezerwując w ten sposób miejsca noclegowe poprzez naszego Partnera Booking.com wesprzesz rozwój naszego portalu. Dziękujemy - Redakcja Karkonosze.pl.

Booking.com

Pobliskie atrakcje:

Powiązane wycieczki:

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00

Ulubione 0