Noclegi
noclegi_icon
Pogoda
pogoda_icon

Schronisko Orle

Schronisko Orle w Górach Izerskich powstało na bazie budynków po hucie szkła Carlsthal - oferuje nocleg dla około 40 osób, pokoje są ogrzewane, latem dodatkowo pole namiotowe.

Ocena: 4.6 | Na podstawie 5 głosów

Skomentuj i oceń

Schronisko Orle powstało na bazie budynków będących pozostałością po hucie szkła Carlsthal. Znajdowała się tutaj również osada, której mieszkańcy byli zatrudnieni w hucie. Pasmo sukcesów było udziałem wspomnianej huty aż do roku 1890, kiedy to została zamknięta, a jej miejsce zajęła leśniczówka. Kolejno budynki były zajmowane przez leśniczych i straż graniczną, aż do czasu, gdy góra Granicznik, u której stóp leży schronisko, przeszła w posiadanie polskie. Z trzech budynków należących niegdyś do fabryki szkła ostały się dwa, w których mieszczą sie pokoje gościnne oraz kuchnia z salą jadalną. Przy bufecie znajduje się niewielka wystawa przedmiotów sprzed 1945 roku. Zarówno zimą, jak i latem schronisko funkcjonuje nieprzerwanie pełniąc funkcje przystanku na trasach wycieczek pieszych i rowerowych, a także szlakach narciarstwa biegowego. Jakuszyce oraz Szklarska Poręba to stolice tego rodzaju sportu zimowego w Polsce. Okolica poprzecinana jest wieloma trasami przejazdowymi, które nadają się do użytku nawet późną wiosną, czasem jeszcze w lecie. Na terenie schroniska działają wypożyczalnie sprzętu narciarskiego oraz rowerów.

Schronisko Orle jest w stanie przenocować około 40 osób, dysponuje jednym pokojem dwuosobowym, pokoje są ogrzewane, sanitariaty są ogólnodostępne. Latem uruchamiane jest pole namiotowe. Zarządcy schroniska organizują również imprezy plenerowe z ogniskiem i muzyką. Możliwa jest również pomoc w przewiezieniu bagaży do schroniska. Do schroniska prowadzi wygodna droga dojazdowa, z której jednak można korzystać tylko za zgodą leśniczego.

Jak dojść do Schroniska Orle?

Do schroniska najłatwiej dotrzeć kierując się ze Szklarskiej Poręby do Jakuszyc droga asfaltową wprost pod drzwi schroniska, jest to wygodna trasa spacerowa. Inną drogą jest spacer przez Polanę Jakuszycką i punkt widokowy Samolot.  Każdego roku w tej okolicy jest organizowany Bieg Piastów, impreza zrzeszająca amatorów narciarstwa biegowego.

Kliknij gwiazdkę aby ocenić:

Komentarz:

Dodaj