Noclegi
noclegi_icon
Pogoda
pogoda_icon

Schronisko Nad Łomniczką

Schronisko Nad Łomniczką - na wędrowców czeka tutaj bar z ciepła herbatą, sala jadalna oraz toalety. Niestety, schronisko nie ma pokoi gościnnych, służy jedynie za przystanek na trasie do i ze Śnieżki.

Schronisko Nad Łomniczką jest najbardziej tajemniczym budynkiem w całych Karkonoszach – właściwie nikt nie wie, jakie były koleje losu tego myśliwskiego szałasu. Wiadomo tylko, ze już pod koniec XX wieku szałas został zagospodarowany na schronisko, a w niedługo potem powstał obecny budynek. Przybywający tutaj turyści, a jest ich kilka tysięcy rocznie, zastaną warunki jak za dawnych czasów – brak prądu. Nie znaczy to jednak, że turysta nie będzie mógł skorzystać z gościnności schroniska – na wędrowców czeka tutaj bar z ciepła herbatą, sala jadalna oraz toalety. Niestety, dla miłośników spartańskich warunków, w schronisko nie ma pokoi gościnnych. Dom służy jedynie za przystanek na trasie do i ze Śnieżki.

Pomimo tych trudnych warunków, jakie napotykają wędrowcy, schronisko robi duże wrażenie. Cicha okolica, piękno przyrody i urokliwa architektura sprawiają, że praktycznie każdy ma ochotę zatrzymać się tutaj na dłużej. Trasa z Karpacza pod schronisko stanowi ulubioną drogę spacerową dla kuracjuszy i wczasowiczów z okolicy.

Schronisko Nad Łomniczką jest ukoronowaniem Kotła Łomniczki – najgłębszego kotła polodowcowego w Karkonoszach, który wciska się pomiędzy Równię pod Śnieżką i samą Śnieżkę. Na zachodniej krawędzi kotła, w tzw. Jarze Łomniczki, znajduje się wodospad Łomniczki. To urokliwe miejsce jest objęte ścisłą ochroną, odwiedzane jest przez rzesze turystów każdego lata. Zimą, natomiast, jest niedostępny. U stóp Kotła znajduje się schronisko Nad Łomniczką, z którego droga, szlakiem imienia dr M. Orłowicza, prowadzi pod Śnieżkę. Tutaj: http://www.karkonosze.pl/kociol-lomniczki-zoltym-szlakiem/wycieczki - znajdziesz ciekawy opis wycieczki do kotła Łomniczki.

Jak dojść do Schroniska nad Łomniczką?

Do schroniska i Kotła Łomniczki prowadzą dwa szlaki. Oba zaczynają się w Karpaczu – żółty, trudniejszy, przy stacji PKP, natomiast szlak czerwony rozpoczynamy przy dworcu PKS.

  • Szlak czerwony prowadzi nas uliczkami miasta, tuż za Muzeum Sportu i Turystyki wchodzimy w las, przez który idziemy do Wilczej Poręby. Dalej idziemy wzdłuż strumienia Łomniczki i dochodzimy spacerowym rytmem pod Schronisko.

  • Żółty szlak wymaga od nas lepszej kondycji. Jest dobry dla tych, którzy stronią od uczęszczanych szlaków i chcieliby zaznać odrobiny spokoju wśród leśnej ciszy. Szlak, prowadzący spod dworca PKP jest forsowny, jednak polecany ze względu na piękne widoki. Zimą wstęp na szlak nie jest polecany, ze względu na oblodzenie kamyków i głazów – każdego wędrowca, który wybrał szlak żółty czeka przeprawa przez strumień.

Cennik noclegów w Schronisku nad Łomniczką

Obiekt nie dysponuje  pokojami, nocleg jedynie we własnych śpiworach na podłodze obiektu.
 

Kontakt:
 

tel.kom. 691 112 204

Komentarze

Kamil • 2017-01-21

Weszliśmy dziś, 21.01.2017, całą rodzinką ( ja, żona i dwójka dzieci w wieku 5 i 10 lat) szlakiem żółtym, brnąc w śniegu, bez specjalnego przygotowania, no nie licząc odpowiedniego ubrania i obuwia i było naprawdę warto.Bardzo urokliwe miejsce i wspaniali ludzie. Na pewno jeszcze nie raz tu wrócimy.

jawa • 2017-05-11

Obowiązkowy punkt w trakcie pobytu w Karpaczu i okolicach. Polecam naleśniki☺

grzegorz • 2017-06-14

Zawsze jak jestem w Karpaczu , muszę tam być ma coś w sobie

Ewa • 2017-07-08

Tragiczne warunki i arogancka obsługa. Ciemno i ponuro- nie zapalono światła, paliła się jedynie świeczka. Toaleta fatalna i płatna- jak we wszystkich polskich schroniskach. Po stronie czeskiej wygląda to zupełnie inaczej. Jest zdecydowanie czyściej, toalety darmowe, obsługa miła i atmosfera sympatyczna. U nas szaro buro i ponuro.

Monia • 2017-07-24

Do ewa nie zapalony światła bo go nie ma hahah jedz do Czech i tam spędzają urlop. Łomnica polecam a zwłaszcza naleśniki mega pyszne

Marcin • 2017-07-30

Fantastyczni ludzie prowadzą to miejsce. Schronisko jedyne w swoim rodzaju z domową atmosferą. Mozna dogadać kwestię noclegu choć warunki odbiegają od tych salonowych

Gość • 2017-09-01

Smutne ale gospodarza nie ma wśród nas. Odszedł....

tragedia • 2017-11-07

Czytam i nie mogę wierzę, że Edziu zmarł :(

Ka Sia • 2018-02-07

urokliwe miejsce, bardzo miła obsługa ... klimat sprzed wielu lat, kiedy to ludzkość potrafiła obyć się bez dzisiejszej technologii a nawet światła ;) polecam goraco !

roztargniony • 2018-02-24

Piękne miejsce odwiedzamy co roku ,ale byc może już w najbliższym czasie nie będzie tego schroniska gdyż już łapę położyło PTTK żądając horrendalnego czynszu w kwocie 5000 tyś zł miesięcznie , liczy się kasa nie liczą się iż prowadzący wiele lat to schronisko włożyli tam ogromne swoje środki finansowe na odbudowę schroniska wszyscy bywalcy tego schroniska tupnijmy mocno panie prezesie trochę pokory trochę luzu i trochę wyobraźni ,przecież tam nikt nie wybuduje apartamentowca prosze posłuchać głosu turystów .pozdrawiamy Łomniczkę

WroWal • 2018-03-11

Miejsce urokliwe. Za poprzedniego gospodarza jednak atmosfera była milsza. Nie polecam bigosu! prawdopodobnie odgrzewany setki razy i niestety niemile pachnący, nie wspomnę o sensacjach po jego zjedzeniu. Toaleta płatna! 2 zł... dziwne, że dotyczy to również klientów schroniska.

Radim reznicek • 2018-04-01

Chata kde se zastavil aspon cas na chvili.prijemna starsi pani,krasny obycejny interier.parada, pecka.dekujem.horalove z tanvaldu.reznicek a spol.

Komentarz:

Dodaj
Zapisane (0)