Noclegi
noclegi_icon
Pogoda
pogoda_icon

Schronisko Nad Łomniczką

Schronisko Nad Łomniczką - na wędrowców czeka tutaj bar z ciepła herbatą, sala jadalna oraz toalety. Niestety, schronisko nie ma pokoi gościnnych, służy jedynie za przystanek na trasie do i ze Śnieżki.

Schronisko Nad Łomniczką jest najbardziej tajemniczym budynkiem w całych Karkonoszach – właściwie nikt nie wie, jakie były koleje losu tego myśliwskiego szałasu. Wiadomo tylko, ze już pod koniec XX wieku szałas został zagospodarowany na schronisko, a w niedługo potem powstał obecny budynek. Przybywający tutaj turyści, a jest ich kilka tysięcy rocznie, zastaną warunki jak za dawnych czasów – brak prądu. Nie znaczy to jednak, że turysta nie będzie mógł skorzystać z gościnności schroniska – na wędrowców czeka tutaj bar z ciepła herbatą, sala jadalna oraz toalety. Niestety, dla miłośników spartańskich warunków, w schronisko nie ma pokoi gościnnych. Dom służy jedynie za przystanek na trasie do i ze Śnieżki.

Pomimo tych trudnych warunków, jakie napotykają wędrowcy, schronisko robi duże wrażenie. Cicha okolica, piękno przyrody i urokliwa architektura sprawiają, że praktycznie każdy ma ochotę zatrzymać się tutaj na dłużej. Trasa z Karpacza pod schronisko stanowi ulubioną drogę spacerową dla kuracjuszy i wczasowiczów z okolicy.

Schronisko Nad Łomniczką jest ukoronowaniem Kotła Łomniczki – najgłębszego kotła polodowcowego w Karkonoszach, który wciska się pomiędzy Równię pod Śnieżką i samą Śnieżkę. Na zachodniej krawędzi kotła, w tzw. Jarze Łomniczki, znajduje się wodospad Łomniczki. To urokliwe miejsce jest objęte ścisłą ochroną, odwiedzane jest przez rzesze turystów każdego lata. Zimą, natomiast, jest niedostępny. U stóp Kotła znajduje się schronisko Nad Łomniczką, z którego droga, szlakiem imienia dr M. Orłowicza, prowadzi pod Śnieżkę. Tutaj: http://www.karkonosze.pl/kociol-lomniczki-zoltym-szlakiem/wycieczki - znajdziesz ciekawy opis wycieczki do kotła Łomniczki.

Jak dojść do Schroniska nad Łomniczką?

Do schroniska i Kotła Łomniczki prowadzą dwa szlaki. Oba zaczynają się w Karpaczu – żółty, trudniejszy, przy stacji PKP, natomiast szlak czerwony rozpoczynamy przy dworcu PKS. Szlak czerwony prowadzi nas uliczkami miasta, tuż za Muzeum Sportu i Turystyki wchodzimy w las, przez który idziemy do Wilczej Poręby. Dalej idziemy wzdłuż strumienia Łomniczki i dochodzimy spacerowym rytmem pod Schronisko. Żółty szlak wymaga od nas lepszej kondycji. Jest dobry dla tych, którzy stronią od uczęszczanych szlaków i chcieliby zaznać odrobiny spokoju wśród leśnej ciszy. Szlak, prowadzący spod dworca PKP jest forsowny, jednak polecany ze względu na piękne widoki. Zimą wstęp na szlak nie jest polecany, ze względu na oblodzenie kamyków i głazów – każdego wędrowca, który wybrał szlak żółty czeka przeprawa przez strumień.


Cennik noclegów w Schronisku nad Łomniczką


Obiekt nie dysponuje  pokojami, nocleg jedynie we własnych śpiworach na podłodze obiektu.
 

Kontakt:
 

tel.kom. 691 112 204

Komentarze

Kamil • 2017-01-21

Weszliśmy dziś, 21.01.2017, całą rodzinką ( ja, żona i dwójka dzieci w wieku 5 i 10 lat) szlakiem żółtym, brnąc w śniegu, bez specjalnego przygotowania, no nie licząc odpowiedniego ubrania i obuwia i było naprawdę warto.Bardzo urokliwe miejsce i wspaniali ludzie. Na pewno jeszcze nie raz tu wrócimy.

jawa • 2017-05-11

Obowiązkowy punkt w trakcie pobytu w Karpaczu i okolicach. Polecam naleśniki☺

grzegorz • 2017-06-14

Zawsze jak jestem w Karpaczu , muszę tam być ma coś w sobie

Ewa • 2017-07-08

Tragiczne warunki i arogancka obsługa. Ciemno i ponuro- nie zapalono światła, paliła się jedynie świeczka. Toaleta fatalna i płatna- jak we wszystkich polskich schroniskach. Po stronie czeskiej wygląda to zupełnie inaczej. Jest zdecydowanie czyściej, toalety darmowe, obsługa miła i atmosfera sympatyczna. U nas szaro buro i ponuro.

Monia • 2017-07-24

Do ewa nie zapalony światła bo go nie ma hahah jedz do Czech i tam spędzają urlop. Łomnica polecam a zwłaszcza naleśniki mega pyszne

Marcin • 2017-07-30

Fantastyczni ludzie prowadzą to miejsce. Schronisko jedyne w swoim rodzaju z domową atmosferą. Mozna dogadać kwestię noclegu choć warunki odbiegają od tych salonowych

Gość • 2017-09-01

Smutne ale gospodarza nie ma wśród nas. Odszedł....

tragedia • 2017-11-07

Czytam i nie mogę wierzę, że Edziu zmarł :(

Komentarz:

Dodaj