Noclegi
noclegi_icon
Pogoda
pogoda_icon

Schronisko Dom Śląski

Schronisko Dom Śląski znajduje się na Równi Pod Śnieżką i dysponuje 59 miejscami noclegowymi i około 250 miejscami w trzech salach konsumpcyjnych.

Ocena: 5 | Na podstawie 1 głosu

Skomentuj i oceń

Schronisko Dom Śląski leży na Śląskim Grzbiecie, na tak zwanej Równi Pod Śnieżką i stanowi ostatni przystanek na trasie Karpacz – Śnieżka i innych szlakach prowadzących na najwyższą górę Sudetów. Równia rozciąga się na powierzchni 9 kilometrów kwadratowych po polskiej i czeskiej stronie, na wysokości od 1350 do 1440 metrów n.p.m. Większa części równi porośnięta jest kosodrzewina i pokryta torfowiskiem. Tutaj swój bieg zaczynają Łomniczka, Łomnica, Upa oraz Biała Łaba. Teren wokoło Śląskiego Domu jest objęty ścisłą ochroną, przecinają się tutaj szlaki prowadzące ze Szklarskiej Poręby na Śnieżkę, czyli tzw. Główny Szlak Sudecki oraz z Karpacza.

Historia

Historia Śląskiego Domu jest nieco burzliwa. W XIX wieku zbudowano po stronie polskiej pierwszy budynek przeznaczony dla turystów, który miał być konkurencją dla schroniska znajdującego się po południowej stronie gór, wówczas habsburskiej. Domniemywa się, że pierwszym pożar, którego wynikiem było całkowite spłonięcie zabudowań, można przypisać właścicielowi konkurencyjnego schroniska. Już w 1904 wybudowano, na dawnym miejscu, kolejny budynek. Obecny kształt schronisko Dom Śląski przyjęło w 1922 roku. Schronisko przyjęło kształt typowy dla niemieckich budowli tego typu, a wnętrze zostało zaprojektowane w stylu alpejskim. Początkowo przeznaczone było dla około 100 gości, w tej chwili dysponuje 72 miejscami noclegowymi i około 150 miejscami konsumpcyjnymi w głównej sali schroniska.

Narciarstwo

Przy schronisku znajduje się główny węzeł szlaków turystyki narciarskiej. Łączna długość trasy wynosi około 35 kilometrów. Po wyznaczonych szlakach można poruszać się na nartach skiturowych, biegówkach czy rakietach śnieżnych. Wszystko zależy od warunków pogodowych i odpowiedniej grubości pokrywy śnieżnej. 
Trasy narciarskie przebiegają przez teren Karkonoskiego Parku Narodowego, więc nie są ratrakowane ani przygotowywane, dlatego panujące na nich warunki mogą być różne.

Jak dojść do Schroniska Dom Śląski?

Do schroniska Śląski Dom dojdziemy zarówno z Karpacza, jak i ze Szklarskiej Poręby. Wycieczki rozpoczynające się z tej drugiej miejscowości są dłuższe i bardziej forsowne. Najczęściej uczęszczanym jest niebieski szlak z Karpacza prowadzący przez Śląski Grzbiet na Śnieżkę. Kolejny, również z Karpacza, czarny szlak przez Kopę na szczyt Śnieżki. Ze Szklarskiej Poręby prowadzi szlak czerwony przez Szrenicę na Śnieżkę. Z Karpacza możemy udać się na nieco dłuższą wycieczkę, prowadzącą szlakiem czerwonym z Przełęczy pod Śnieżką przez Kocioł Łomniczki.

Kliknij gwiazdkę aby ocenić:

Komentarz:

Dodaj