Noclegi
noclegi_icon
Pogoda
pogoda_icon

Podgórzyn

Podgórzyn to wieś, a jednocześnie siedziba gminy położona na wysokości 350-480 m n.p.m., nad rzeką Podgórna. Najstarsze informacje o miejscowości pochodzą z początku XIV-tego wieku, ale nazwa Podgórzyn pojawiła się dopiero w 1946 roku - po włączeniu tych ziem w granice Państwa Polskiego.

Ciekawostki turystyczne

Wioska była własnością cieplickiej rodziny Schaffgotsch. W XVII wieku zaczęła produkcję ludwisarnia, produkująca poza dzwonami też armatnie lufy. W XVIII-wiecznym kościele Św. Trójcy jest także dzwon wytworzony w tutejszej ludwisarni. Funkcjonowały tu również papiernia, tartak, a nawet szlifiernia kryształów i kamieni szlachetnych. Znajduje się tu także największy w Sudetach kompleks stawów hodowlanych - Stawy Podgórzyńskie - założone jeszcze przez Cystersów.

Ciekawostkę stanowi także zabytkowy tramwaj – ślad po linii tramwajowej , która powstała w 1911 roku. Dzięki temu turyści i kuracjusze z sąsiednich Cieplic, dojeżdżali do Podgórzyna, skąd mieli bliżej do wyjścia w góry. Dziś ten tramwaj jest jedyną pozostałością po linii tramwajowej.

Warto zobaczyć, warto odwiedzić

Wiosną 2017 przy jednej z najczęściej uczęszczanych dróg w Podgórzynie, na skrzyżowaniu ulic Jana Pawła II i Nowej, postawiony został Pomnik Muflona na tak zwanym Skwerze Seniora. Wybór zwierzęcia nie był przypadkowy, ponieważ tereny obecnie należące do gminy były kiedyś licznie zamieszkiwane właśnie przez muflony, a jego podobizna znajduje się w herbie gminy Podgórzyn. Mieszkańcy mają nadzieję, że jest to pierwszy krok do tego, aby te wspaniałe zwierzęta powróciły do okolicznych lasów.

Niedaleko Pomnika Muflona, w pobliskim lesie, znajduje się prawie zapomniana już dzisiaj atrakcja przyrodnicza – jest to Rozpadlisko Skalne. Nawet wśród mieszkańców Podgórzyna znaleźć można wiele osób, które o niej nie wiedzą i nigdy tam nie były. Pomiędzy dwoma skałami o wysokości kilku metrów znajduje się wąska szczelina, długa na około 30 m, którą można przejść, a na jej końcu zamontowana została drabinka pozwalająca wspiąć się na szczyt tej formacji skalnej. Dawniej znajdował się tam punkt widokowy – świadczą o tym pozostałości po barierkach zabezpieczających. Fajne, nietuzinkowe miejsce do dowiedzenia podczas spaceru po okolicy.

Do Rozpadliska najłatwiej dostać się idąc ulicą Nową w stronę lasu (mijając po lewej stronie pomnik Muflona i blok mieszkalny, a po prawej - wielki dąb), a następnie wypatrywać drogowskazów informujących o tym, że od szczeliny dzieli nas 250 m.

Będąc w Podgórzynie, na wakacjach lub nawet tylko przejazdem, warto zajrzeć do Żywego Skansenu Piekarnictwa i spróbować tradycyjnie wypiekanego chleba, wyrabianego według kilkusetletnich, pilnie strzeżonych receptur i z najlepszych składników. Przy wypieku wykorzystywane są stare piece opalane drewnem – to między innymi dzięki temu chleb ma taki niepowtarzalny zapach. Warto zaznaczyć, że powstający w Skansenie chleb z orzechami w 2015 roku znalazł się na piątym miejscu w plebiscycie na Najlepszy Chleb w rejonie Jeleniej Góry. Jeśli to nadal Państwa nie przekonuje, to może zrobi to długa kolejka klientów :)

Ważna informacja! Skansen jest otwarty przez dwa dni w tygodniu – środę i niedzielę. Adres: Podgórzyn, ul. Żołnierska 6.
 

Imprezy małe i duże

Podgórzyn powoli staje się rowerową mekką dla kolarzy odwiedzających rejon Karkonoszy i Jeleniej Góry. Każdego roku w gminie organizowanych jest wiele imprez dla miłośników dwóch kół i są to wydarzenia różnej rangi – zarówno zawody regionalne, jak i wyścigi ogólnopolskie, na przykład Mistrzostwa Polski. W samym 2017 roku odbyły się:

  • VII Ogólnopolskie Kryterium Uliczne o Puchar Wójta Gminy Podgórzyn (kwiecień)

  • XIII Czasówka Sudecka (kwiecień)

  • 6. etap wyścigu Bałtyk-Karkonosze Tour (maj)

  • Górskie Mistrzostwa Polski Tandemów, Służb Mundurowych oraz Amatorów w Kolarstwie Szosowym (sierpień).

Kolarzy odwiedzających Podgórzyn z roku na rok jest coraz więcej. Przyciąga ich przede wszystkim różnorodność ciekawych tras i podjazdów oraz ukształtowanie terenu, stanowiące doskonałe miejsce treningowe i pozwalające intensywnie budować formę sportową przez cały rok. Niektóre z tras mogą Państwo znaleźć na stronie www.mojrower.pl/trasy/podgorzyn.

W czerwcu 2017 po raz pierwszy odbyły się w Gminie Podgórzyn Zawody Sportowo-Pożarnicze, w których udział wzięły jednostki OSP z okolicznych miejscowości. Ze względu na swój widowiskowy charakter impreza przyciągnęła wielu kibiców. Widzowie mogli zobaczyć między innymi jak strażacy w naprawdę ekspresowym tempie potrafią zbudować linie gaśnicze. Mieszkańcy gminy liczą, iż nie było to wydarzenie jednorazowe, ale że zawody te będą organizowane co rok.

Władze gminy pamiętają również o najmłodszych mieszkańcach oraz gościach odwiedzających okolicę i w związku z tym, przez cały rok, organizowane są specjalne wydarzenia i imprezy. W trakcie dwóch miesięcy wakacji odbywały się darmowe warsztaty, w których udział mogły wziąć wszystkie chętne dzieci. Spotkania organizowane były w sumie w czterech miejscowościach, z czego pięciokrotnie na placu zabaw w Podgórzynie. W programie znalazły się między innymi liczne zabawy i tańce, pokazy olbrzymich baniek mydlanych oraz warsztaty uczące wytwarzania biżuterii.

Oprócz spotkań wakacyjnych, dzieci mogą wziąć udział w zabawach andrzejkowych, warsztatach wielkanocnych oraz zajęciach sportowych organizowanych w trakcie ferii zimowych. Wszelkie niezbędne informacje znajdą Państwo na stronie Gminy Podgórzyn www.podgorzyn.pl w zakładce Wydarzenia – Aktualności.

Miłośnicy muzyki poważnej również nie zostali pominięci w kalendarium wydarzeń w Podgórzynie. W 2017 roku w kościele p.w. Trójcy Świętej odbył się jeden z koncertów należących do cyklu Concerti Pasquali, czyli corocznego cyklu koncertów kameralnych odbywających się w Dolinie Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej.

Kinomanów natomiast powinien zainteresować fakt, że latem, na przełomie lipca i sierpnia, w DW Karolinka w Górnym Podgórzynie (ul. Żołnierska 69) odbywa się Plenerowe Kino Letnie, podczas którego emitowane są polskie filmy. Wstęp wolny dla wszystkich zainteresowanych.

Atrakcje w okolicy Podgórzyna

 

Z Podgórzyna najbliżej do schroniska Odrodzenie i Przełęczy Karkonoskiej – jednak by tam dotrzeć należy poświęcić mniej więcej 4 godzin. Później można iść czeskie Karkonosze do centrum narciarskiego – Szpindlerowy Młyn (Špindlerův Mlýn). Jeśli ktoś chce wędrować po karkonoskich grzbietach to najlepiej będzie wybrać się na kilkudniową wyprawę z noclegami w karkonoskich schroniskach. Na parogodzinne wycieczki proponujemy podjechać do Borowic lub Karpacza. Z Podgórzyna na kilkugodzinne wyprawy można udać się do wodospadu Podgórnej w Przesiece, Zamku Chojnik bądź do sąsiednich Cieplic.

Zarezerwuj nocleg online w Booking.com

Poniżej na mapie zajdziesz obiekty noclegowe w pobliżu tej atrakcji, które posiadają wolne miejsca. Rezerwując w ten sposób miejsca noclegowe poprzez naszego Partnera Booking.com wesprzesz rozwój naszego portalu. Dziękujemy - Redakcja Karkonosze.pl.

Booking.com

Pobliskie atrakcje:

Powiązane wycieczki:

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00

Ulubione 0