Kanał YouTube

Piechowice

Piechowice - widok na Śnieżne KotłyPo zakończeniu Drugiej Wojny Światowej Dolny Śląsk, razem z jego miejscowościami, znalazł się na obszarze Państwa Polskiego. Wtedy też pojawiła się nazwa Piechowice. Piechowice to miasto i jednocześnie gmina w powiecie Jelenia Góra. Miasto tworzą również, kiedyś oddzielne, wsie Michałowice, Piastów, Górzyniec i Pakoszów.
Historia Piechowic sięga XIII stulecia. Na tym obszarze, na rzeczce Kamiennej, działał młyn wodny – z tej racji, w herbie miasta znajduje się młyńskie koło. Później pojawiło się w Piechowicach szklarstwo i tkactwo, a również młyn papierniczy. W XIX w. powstała, funkcjonująca po dziś dzień huta szkła – obecnie Huta Szkła Kryształowego Julia.

Atrakcje turystyczne

Piechowice, mimo iż nie tak znane niczym Karpacz albo Szklarska Poręba, są urokliwie położone – u stóp gór, pomiędzy Górami Izerskimi i Karkonoszami, nad małą rzeczką Kamienną. To doskonałe miejsce do turystyki tak pieszej jak i rowerowej. Istnieje tu wiele tras rowerowych, a latem z Jeleniej Góry jeżdżą autobusy komunikacji miejskiej dostosowane do transportowania rowerów. Gmina Piechowice to znane, dużo bardziej niż miejscowość – Śnieżne Kotły, Wodospad Szklarki lub karkonoski szczyt Wielki Szyszak (1509 metrów n.p.m.). Znajduje się w tej okolicy również (Michałowice) punkt widokowy – Złoty Widok – próg skalny o wysokości 20 m nad doliną rzeczki Kamiennej.

W Mieście, przy głównej ulicy (Żymierskiego 12), warto zobaczyć 700-letniego Cisa, w Górzyńcu Rezerwat Krokusów (kwitną na przełomie kwietnia i maja), natomiast na ulicy Sudeckiej znajduje się tunel skalny. Piechowice to także zabytkowy neoromański kościół i, wzmiankowana już uprzednio, Huta Julia.

Komunikacja

Piechowice są przyzwoicie skomunikowane – przebiega przez nie DK nr 3 Świnoujście – Jakuszyce, działa kolej, a także komunikacja autobusowa i MZK z Jeleniej Góry (linie nr 9, 13 oraz 15). Piechowice to idealne miasto na spędzenie urlopu, wakacji, wczasów czy tylko długiego weekendu, bez względu na porę roku.
Więcej informacji o Piechowicach znajdziesz na stronie www.piechowice.com.pl

Polecamy

Licznik: 785352

Dzisiaj: 607

Online: 5