Noclegi
noclegi_icon
Pogoda
pogoda_icon

Narty Biegowe

Gdzie na biegówki w Karkonoszach? Jakuszyce to królestwo nart biegowych, ale w innych częściach Karkonoszy również wyznaczone są trasy dla narciarstwa biegowego.

Gdzie na biegówki w Karkonoszach?

Karkonosze, jako teren górzysty, stwarzają przez cały rok wiele możliwości do uprawiania sportów. Zimą króluje tu narciarstwo. Ale narty to nie tylko zjeżdżanie z górki - to również żmudne i hartujące biegi narciarskie - popularne biegówki. Są one lepsze od zjazdów, ponieważ angażują niemal wszystkie partie mięśni i pozwalają stracić więcej kalorii. Ponadto biegi są bezpieczniejsze od zjazdów, które dla niektórych nowicjuszy mogą być wyzwaniem nie do pokonania. Gdzie zatem warto się wybrać, by bezpiecznie, zdrowo i miło spędzić czas?

Biegówki w Jakuszycach i Szklarskiej Porębie

Jakuszyce i Szklarska Poręba – to sztandarowa pozycja na liście fanatyków białego szaleństwa. Dzięki odpowiedniemu położeniu możemy korzystać tu z uroków śniegu nawet do wiosny. To tutaj co roku odbywa się legendarny cykl Bieg Piastów zapoczątkowany w 2000 roku. Znajdziemy tu trasy dla każdego, o różnym stopniu trudności, których łączna długość wynosi ponad 100km. Na trasach obowiązuje ruch prawostronny.

 • Trasa dla początkujących, PKO BP – To bardzo łatwa trasa, wiedzie od Polany Jakuszyckiej, przez trasę Brodzką, aż do Rozdroża pod Działem Izerskim.

 • Trasy inhalacyjne A, B, C, D PZU ŻYCIE – Trasy o różnorodnym stopniu trudności. Składają się z czterech części. Trasa D jest najtrudniejsza i wymaga umiejętności zjazdowych. Wszystkie trasy mają początek na Rozdrożu pod Działem Izerskim.

 • Trasa Koziniec – Jest nazywana „Trasą Sygnałów Dnia i prowadzi przez lasy. Rozpoczyna się na rozdrożu pod Działem Izerskim, wiedzie do Orla wokół Kozińca, kończy się Przy Graniczniku. Zapewnia piękne widoki. Przeznaczona dla średnio zaawansowanych narciarzy.

 • Izerska Hala – Zaczyna się Nad Kamionkiem i prowadzi do schroniska Chatka Górzystów. Idąc tą trasą miniemy Dziczy Jar, Halę Izerską i Rezerwat Torfowiska Doliny Izery. Płaska i często zawiewana. Przeznaczona dla średnio zaawansowanych.

 • Trasa KGHM Polska Miedź – trasa dosyć trudna ze względu na różnice wzniesień. Zaczyna się „Nad Kamionkiem” (825 m n.p.m.) , a kończy na tzw. Samolocie (995 m n.p.m). Zmęczenie zrekompensują nam piękne widoki na tej trasie.

 • Krogulec – Trasa dla średnio zaawansowanych. Rozpoczyna się na Rozdrożu Miedzianym, a kończy się na tzw. Samolocie. Góra Krogulec na trasie zapewnia piękne widoki na Góry Izerskie.

 • Jeleniogórska – Bardzo kręta i zawiła ścieżka, która zaczyna się na punkcie orientacyjnym „Samolot”, a kończy się na „Spotkaniu”. Wiedzie przez Cichą Równię, Kamienny Kamień i „trasę wiosenną”. Charakteryzuje ją różny poziom trudności na poszczególnych odcinkach. Dla średnio zaawansowanych.

 • Wołga, Górny Dukt Końskiej Jamy – Trasa dla średnio zaawansowanych, która obejmuje pętle od „Spotkania”, poprzez Rozdroże pod Cichą Równią, Łąkę Maliszewskiego i Polanę Jakuszycką. Trasa w końcowym odcinku wymaga umiejętności zjazdowych.

 • Trasa Elektrowni Turów – Trasa przeznaczona dla średnio zaawansowanych. Rozpoczyna się na rozdrożu pod Cichą Równią, wiedzie przez Jelenią Łąkę i Starą Drogę Celną, a kończy się w punkcie Nad Kamionkiem.

 • Trasa Marszałkowska – Łatwy zjazd z Polany Jakuszyckiej do Łąki Maliszewskiego. Trasa dla początkujących.

 • Trasa Bez Łaski – trasa dla średnio zaawansowanych, dosyć trudna w końcowym odcinku. Wiedzie od Mostu na Kamiennej, do Rozdroża pod Cichą Równią.

 • Trasa Nowa Górna – trasa trudna, która wymaga umiejętności i wytrzymałości. Rozpoczyna się na Moście na Kamiennej, i wiedzie naokoło, sięgając niemal do Zakrętu Śmierci, a później do Rozdroża pod Cichą Równią. Na tej trasie można spotkać psie zaprzęgi, zalecana jest ostrożność.

 • Trasa Radiowej Jedynki – inaczej zwana trasą Zielono-Żółtą. Wiedzie od Polany Jakuszyckiej, przez Rozdroże pod Cichą Równią, oraz częściowo przez trasę Kopalni Turów, Elektrowni Turów i powrót na Rozdroże pod Cichą Równią następnie do Polany Jakuszyckiej, w tym – żółtą lub zieloną. Wyjście znajduje się ponownie na Polanie Jakuszyckiej. Na trasie można spotkać psie zaprzęgi.

Biegówki w Karpaczu

Karpacz – wysoko położone miasto kojarzone przede wszystkim ze Śnieżką również udostępnia kilka tras biegowych. Ze względu na górskie ukształtowanie terenu jest tu ich znacznie mniej, niż w Jakuszycach.

 • Trasa przy OW Stokrotka– szlak rozpoczyna się przy ośrodku Stokrotka znajdującym się przy ul. Karkonoskiej 55. Droga liczy sobie 2500m długości. Punkt najniższy– 810m, punkt najwyższy – 872m.Trasa posiada homologację FIS.

 • Równia pod Śnieżką – jest to trasa wyznaczona przez Karkonoski Park Narodowy. Rozpoczyna się przy górnej stacji kolei na Kopę i obejmuje takie punkty jak Dom Śląski, Spalona Strażnica, Pod Małym Szyszakiem i czeskie schronisko Lucni Bouda. Szlak oznakowany jest kolorem pomarańczowym.

 • Droga Chomontowa – trasa rozpoczynająca się przy ul. Karkonoskiej w Karpaczu Górnym. Liczy 5500m długości. Na szlaku znajdują się grupy skalne (Zamkowe Skały, Jeleniec) i dobre punkty widokowe.

Biegówki w Sobieszowie

Trasy Biegowe pod Chojnikiem - po prawej stronie ul. Bronka Czecha, w kierunku Podgórzyna w sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego. Ukształtowanie terenu oraz podłoże trawiaste na północnym zboczu góry Chojnik przyczynia się do długiego zalegania śniegu. Dukty leśne w kierunku Zachełmia i Podgórzyna oraz Jagniątkowa tworzą naturalne warunki do uprawiania turystyki narciarskiej, pieszej i rowerowej oraz organizacji treningów i zawodów sportowych. 

Biegówki w Przesiece

Ok 10 km dwukierunkowej, widokowej trasy do stylu klasycznego. Początek trasy przy Drodze Sudeckiej - droga leśna za zielonym szlabanem 200 metrów poniżej Drogi Sudeckiej nad Przesieką. Początek trasy w Przesiece - ul. Dolina Czerwienia - początek "Drogi pod Reglami" (żółty szlak turystyczny w kierunku Jagniątkowa). Pod hotelem Markus bezpłatny parking (tuż za mostem na potoku Czerwień lub przy budynku hotelu). Z parkingu należy kierować się ok. 100m do szlaku żółtego biegnącego Drogą pod Reglami (kierunek - Jagniątków). Dojście do trasy biegowej od strony Przesieki główną szosą w Przesiece, w górę za DW. Chybotek.  

Biegówki w Kowarach

Szlaki narciarstwa biegowego poprowadzone drogami leśnymi po stokach Góry Wołowej i Czoła. Szlaki rozpoczynają się różnych częściach Kowar. Najniżej znajduje się wjazd z Krzaczyny, niedaleko byłej Fabryki Maszyn - popularna droga na Jedlinki. Inna opcja - z rejonu nowego cmentarza w Kowarach oraz z Podgórza - z okolic hoteliku Nad Jedlicą. Na biegówki można się również wybrać na Przełęcz Okraj, która stanowi węzeł łączący kowarskie szlaki z trasami w Czechach: Karkonoską Cestą i pętlami w Małej Upie.

Biegówki w czeskich Karkonoszach

W czeskich Karkonoszach znajdziemy ponad 500 kilometrów regularnie utrzymywanych tras biegowych. W tym najsłynniejsza i najdłuższa Krkonošská lyžařská cesta znana także jako Krkonošská magistrála (Magistrala Karkonoska). Całą sieć utrzymują podgórskie gminy we współpracy z Karkonoskim Parkiem Narodowym (KRNAP) w ramach projektu "Krkonoše - lyžařský běžecký ráj" (Karkonosze – Narciarski Raj Biegowy).
Odcinki przeznaczone dla narciarzy zaawansowanych i o zacięciu sportowym są oznaczone kolorem niebieskim, zaś dedykowane początkującym i amatorom - zielonym.

Harrachov

Harrachov to 108 km tras biegowych, wszystkie są systematycznie utrzymywane. Dwie trasy biegowe o długości 7,5 km mają swój początek przy dolnej stacji kolejki krzesełkowej w harrachowskim kompleksie sportowym. Na wędrówki po grzbietach można wyruszyć od górnej stacji kolejki linowej na Czarciej Górze (Čertova hora). Bardziej zaawansowani narciarze mogą skorzystać z systematycznie utrzymywanego szlaku biegnącego przez Rýžoviště do Dvoračków lub udać się doliną rzeki Mumlavy do schroniska Vosecká bouda. Mogą oni również skorzystać z kolejki linowej na Łysą Górę. W jej pobliżu znajduje się Krkonošská magistrála (Magistrala Karkonoska).

SKIREGION Rokytnice nad Jizerou 

Nartostrada  Harrachov – Rokytnice nad Jizerou (Rokytnice nad Izerą)
Trasy biegowe "U kaplicy"
Trasy biegowe pod Dvoračkami
Nartostrada Paseky – Štěpánka
Krkonoše – lyžařský běžecký ráj (Karkonosze – Narciarski Raj Biegowy)

SkiResort - ČERNÁ HORA – PEC - Pec pod Sněžkou i okolica

Pec pod Sněžkou

 • Krkonošská lyžařská cesta v úseku: Rozcestí nad Lahrovými Boudami - Liščí cesta - pod Lesní boudou - horní stanice vleku Zahrádky - 10 km    

 • Horní stanice lanové dráhy Hnědý vrch - Lesní bouda - horní stanice vleku Zahrádky - 2 km

Černá hora

 • Krkonošská cesta - 12 km

 • Velký okruh Černá hora - 12 km    

 • Malý okruh Černá hora - 4 km    

 • Okruh Světlá hora - 15 km    

 • Janské Lázně - Horní Maršov - 6 km

 • Černohorská silnice - 6 km

Černý Důl

 • Špičák - Zahrádky - 5 km

 • Okruh za lomem - 5 km    

Velká Úpa

 • Běžecké okruhy - Pěnkavčí Vrch - 5 km

 • Svoboda nad Úpou - Okruh na muchomůrce - 2 km

Malá Úpa

 • Trasa biegowa Horní Malá Úpa-Lysečinská bouda-Rýchorská bouda - ok. 10 km

 • Horní Malá Úpa-Lysečinská bouda - ok. 5 km

 • Horní Malá Úpa-U kostela  - ok. 2 km

Łącznie ok 14 km tras.

Komentarze

Gość • 2017-02-01

piekna narcjarka daj mi jej adres

Komentarz:

Dodaj