Noclegi
noclegi_icon
Pogoda
pogoda_icon

​Kaplica Św. Anny w Sosnówce

Kaplica Świętej Anny w Sosnówce koło Karpacza. W jej wnętrzu bije Dobre Źródło.

Kaplica Świętej Anny w Sosnówce położona jest na zachodnim, porośniętym lasem, zboczu Grabowca (784 m n.p.m.). Kaplica została pobudowana w miejscu Dobrego Źródła (zwanego też Źródłem Miłości lub Świętym Źródłem). Pierwsza, jeszcze drewniana, kaplica stała w tym miejscu już w XIII wieku. Obecny budynek pochodzi z początku XVIII-tego stulecia. Kaplica wybudowana jest na planie elipsy (10 x 14 metrów). W środku znajduje się główny ołtarz z obrazem Świętej Anny z Jezusem, Marią oraz Józefem, ambona i dwa ołtarze boczne oraz figura Świętego Wawrzyńca przeniesiona tutaj z kaplicy na Śnieżce w 1812 roku. 

Największą atrakcją tej kaplicy jest Dobre Źródło bijące tuż pod głównym ołtarzem kaplicy. Swe, zdrowotne, właściwości woda zawdzięcza obecności promieniotwórczego  radonu. Woda ze źródła odprowadzana jest poza kapliczkę kanałem, tak aby można ją było czerpać. Obrazy zdobiące kaplicę nie są namalowane ani na płótnie, ani na desce, ale na miedzianej blasze. Za sprawą radonu te namalowane na płótnie czy desce blakły.

W bezpośrednim sąsiedztwie kaplicy znajduje się Gospoda Dobre Źródło oraz Domek Myśliwski.​

Gospoda Dobre Źródło

Domek MyśliwskiJak dojść do kaplicy św. Anny?

Z Sosnówki Dolnej, przy Zbiorniku Sosnówka, do Kaplicy Św. Anny można dojść żółtym szlakiem turystycznym – na wędrówkę powinniśmy zarezerwować około godziny.

Domek Myśliwski

Gospoda Dobre Źródło

Komentarze

Marta • 2017-08-16

Bardzo fajna atrakcja, co roku odbywa się tutaj festyn na rzecz odbudowy kaplicy, jakoś pod koniec sierpnia.

Komentarz:

Dodaj