Kanał YouTube

Cieplice

Cieplice Śląskie Zdrój

Cieplice to obecnie uzdrowiskowa część Jeleniej Góry. Od zakończenia Drugiej Wojny Światowej do 1976 r. miejscowość funkcjonowała jako samodzielne miasto Cieplice Śląskie-Zdrój. Dzieje Cieplic sięgają XIII w., a od wieku XIV-tego – do końca II Wojny Światowej stanowiły własność rodu Schaffgotschów. Tu też była ich główna siedziba po spaleniu się zamku Chojnik w wieku XVII. Do naszych czasów zachował się ich pałac na placu Piastowski. Aktualnie w budynku mieści się filia Politechniki Wrocławskiej.

Plac Piastowski to główny deptak i jednocześnie główny punkt urokliwej Cieplickiej starówki. Oprócz budynków uzdrowiskowych, znajdują się w tym miejscu: zabytkowy, ewangelicki kościół Zbawiciela, pochodzący z XVIII stulecia. W środku znajduje się rokokowe, a pomimo tego proste wyposażenie – tak typowe dla ewangelickich kościołów. Drugi, barokowy kościół p.w. Św. Jana Chrzciciela wybudowany na początku XVIII stulecia – w ołtarzu znajduje się obraz „śląskiego Rafaela” – Michała Willmanna.

Uzdrowisko –  termalne źródła i parki

Cieplice to także najstarsze w naszym kraju uzdrowisko – ustanowiono je już pod koniec wieku XIII-tego. Cieplice słyną, jak sama nazwa wskazuje, z leczniczych termalnych źródeł, których temperatura dochodzi do 90 stopni Celsjusza. Swoistą terapią jest też przechadzka po Parku Zdrojowym – położony jest nieopodal placu Piastowskiego. Ostatnio – w 2012r. – park został zrewitalizowany. Starano się powrócić do charakteru angielskiego ogrodu, jaki funkcjonował tutaj w wieku XIX-tym. Usunięto ze ścieżek asfaltową nawierzchnię, park obsadzono wieloma nowymi roślinami. Środkowa parkowa aleja wysadzana jest starymi drzewami dającymi miły cień latem.

W Cieplicach, za Parkiem Zdrojowym, znajduje się kolejny park – Park Norweski – ze stawem i fontanną. Park ten ustanowiono dopiero na początku XX wieku. Nazwa pochodzi od drewnianego budynku wybudowanego wzorowanego na norweskiej restauracji – do 2013r. działało w nim Muzeum Przyrodnicze. Ostatnio w Cieplickim Zespole Pocysterskim odnaleziono i odrestaurowano barokowe freski – mieści się tam także Muzeum Przyrodnicze. W marcu 2014 roku otwarto również Termy Cieplickie – kompleks basenów rekreacyjno – sportowych przy Parku Zdrojowym.

Więcej informacji o Cieplicach zdobędziesz na stronie: http://www.cieplice.pl

 

 

 

 

 

Polecamy

Licznik: 785526

Dzisiaj: 172

Online: 6