Noclegi
noclegi_icon
Pogoda
pogoda_icon

Budniki - dawna górska osada

Budniki - dawna osada górska w Karkonoszach - dziś jest tu polana i punkt widokowy.

Budniki były kiedyś niedużą osadą położoną niedaleko Skalnego Stołu i Przełęczy Okraj powyżej Karpacza i Kowar. Powstała prawdopodobnie, jak większość osad górskich w Karkonoszach, podczas wojny trzydziestoletniej (1618-1648). Nigdy nie była to duża osada - maksymalnie było tam 13 budynków. Miejscowość przestała istnieć prawdopodobnie w latach 50-tych ubiegłego wieku.

Największą ciekawostką Budnik było położenie - leżąc u stóp gór aż przez 113 dni w roku wszystkie budynki w osadzie pogrążone były w nieustannym cieniu. Tak narodziło się obchodzenie dwóch świąt w Budnikach: pożegnanie słońca (26 listopada) i ponowne go powitanie (15 lutego).

Jak dojść?

Dziś jest tu polana i punkt widokowy położony na wysokości około 900 m n.p.m., w miejscu gdzie Tabaczana Ścieżka, po której biegnie zielony szlak turystyczny z Przełęczy Okraj do Wilczej Poręby, przecina żółty szlak ze Skalnego Stołu do Kowar.

Warto wybrać się tam na wycieczkę, aby zobaczyć między innymi Ponurą Kaskadę w Budnikach oraz przejść tym rzadko uczęszczanym zielonym szlakiem. Są to bardzo urokliwe tereny zarówno latem, jak i zimą.


Komentarze

Nika lat 73 • 2017-11-23

byłam jeszcze jak stały rudery domów,a potem koczowali cyganie

Komentarz:

Dodaj