Noclegi
noclegi_icon
Pogoda
pogoda_icon

Barwne Instrumentacje

Koncert

Symfonia A - dur, pochodząca z 1774 roku, uznawana jest za jedną z najciekawszych i najpiękniejszych w twórczości młodego Wolfganga Amadeusa Mozarta.  Pogodna w charakterze, z lirycznymi momentami zwraca uwagę na większą samodzielność instrumentów dętych.
Zamówiony w 1950 roku na potrzeby warszawskich filharmoników utwór, miał być wirtuozowską kompozycją opartą na polskich tematach ludowych.  
Witold Lutosławski w cztery lata stworzył dzieło, które jest ukoronowaniem pierwszego okresu jego twórczości. Koncert na orkiestrę utrzymany jest w konwencji neoklasycznej i zgodnie z pierwotnym założeniem wymaga od wykonawców niezwykłej sprawności technicznej, a także umiejętności kreacji licznych kontrastów. Barwna instrumentacja oraz wartki przebieg akcji muzycznej nie zawiodą najbardziej wytrawnych słuchaczy.
 
Niezwykle ciekawe będzie porównanie stylu Mozarta i Lutosławskiego oraz współczesnego ujęcia muzyki polskiego kompozytora - Pawła Mykietyna. Jego Koncert podwójny nowatorsko ujmuje temat ruchliwości oraz tempa utworu. Oryginalne potraktowanie partii solowych, będących w ścisłej symbiozie z partią orkiestry, znacząco wzbogacają współczesną literaturę fletową.
WYKONAWCY:
Jerzy Kosek – dyrygent
Agata Kielar – Długosz flet
Łukasz Długosz – flet
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej
PROGRAM:
Wolfgang Amadeus Mozart - Symfonia A - dur nr 29 KV 201
Paweł Mykietyn - Koncert na 2 flety i orkiestrę
Witold Lutosławski - Koncert na orkiestrę

Bilety: 30 zł, 25 zł

Termin: 09.02.2018 r., godz. 19.00
Miejsce: Filharmonia Dolnośląska, sala koncertowa im. Stefana Strahla, ul. Józefa Piłsudskiego 60

Informacje pochodzą ze strony www.jeleniagora.pl
 

Komentarz:

Dodaj
Ulubione (0)